niedziela, 6 września 2020

Quidditch przez wieki


Quidditch Through The Ages
Wydawnictwo Media Rodzina, 2017
144 str.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się co jest najbardziej rozchwytywaną pozycją w bibliotece Hogwartu, śpieszę z odpowiedzią: to Quidditch przez wieki! Ciesząca się wielką popularnością (zwłaszcza wśród uczniów!) książka, traktująca o ulubionym sporcie czarodziejów, może rozjaśnić kilka kwestii związanych z Quidditchem również zwykłym mugolom... 

Mimo że dość krótka, pozycja odpowiada na mnóstwo pytań, które mogliby zadawać sobie co-ciekawscy czytelnicy serii o Harrym Potterze. J.K. Rowling faktycznie zabiera nas w podróż przez wieki, ujawniając nieznane do tej pory karty historii czarodziejów. Uczymy się na przykład o ewolucji latających mioteł, poznajemy starodawne gry miotlarskie, tylko po to, by w końcu dotrzeć do Quidditcha samego w sobie. 

Interesujące jest poznawanie tych małych detali, ubarwiających uniwersum stworzone przez autorkę. Pozycja poświęca trochę miejsca na wyjaśnieniu jak ewoluowała gra, skąd wziął się złoty znicz (co jest niezwykle ciekawą historią!), na czym polegają antymugolskie środki bezpieczeństwa, a także szczegółowo opisuje elementy związane z Quidditchem, jak specyficzne boisko, bramki, piłki, obowiązki graczy, a nawet przepisy czy faule, odnoszące się do gry. Podobało mi się również opisanie drużyn brytyjskich i irlandzkich, dzięki czemu w końcu dowiedzieliśmy się z kim muszą mierzyć się ulubieńcy Rona - Armaty z Chudley w Lidze. 

J.K. Rowling w tej krótkiej, acz przepełnionej informacjami pozycji, daje popis swojemu rozumieniu świata czarodziejów i po raz kolejny ubarwia wykreowane przez siebie uniwersum, mnóstwem detali. Podoba mi się jak humorystyczny wydźwięk miała ta książka, a mimo wszystko udało jej się odpowiedzieć na mnóstwo pytań związanych z Quiddtchem. Bardzo doceniam również sekcję poświęconą Qudditchowi na świecie, gdzie między innymi wspomniana jest pewna polska drużyna, szczycąca się znakomitym Szukającym. 

Quidditch przez wieki to pozycja, którą zdecydowanie powinni poznać fani serii o Potterze i uniwersum czarodziejów samego w sobie. Pogłębia wiedzę o świecie Harry'ego, a ponadto imponuje zdolnościom pisarskim Rowling (a także jej wyobraźnią), dodającej mnóstwo ciekawych detali do oryginalnego cyklu. 

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz