sobota, 19 września 2020

Harry Potter. Podróż przez historię magii


A Journey Through a History of Magic
Wydawnictwo Media Rodzina, 2018
144 str.

Z okazji 20. rocznicy wydania Harry'ego Pottera, Biblioteka Brytyjska zorganizowała wystawę, której towarzyszyło wydanie książki Podróż przez historię magii. Pozycja zabiera czytelnika w świat wykreowany przez Rowling, ale prezentuje również informacje o historii postrzegania magii i pewnych jej aspektów, użytych w cyklu o Harrym.

Muszę przyznać, że jestem nieco zawiedziona treścią recenzowanej dziś przeze mnie książki. Myślę, że nastawiałam się na coś innego, oczekując faktycznej podróży w świat czarodziei i w historię tworzenia uniwersum przez autorkę, a tym czasem dostałam nieco wybrakowane materiały, z których zdecydowana większość nie była nawet niczym nowym. 

Książka zawiera kilka rozdziałów, skupiających się na przykład na lekcjach, obowiązujących w Hogwarcie i wyjaśniających ich pochodzenie z historii świata. Można poznać nieco historycznych smaczków, przykładowo na temat astrologii, co poniektórych imion bohaterów, którzy zostali nazwani po nazwach gwiazdozbiorów... Lub o zielarstwie, czy też innych aspektach, na których inspirowała się Rowling tworząc magiczny świat. Informacji jest jednak niewiele, książka bardziej przydałaby się komuś stawiającemu pierwsze kroki w uniwersum - może najmłodszym czytelnikom. 

Z interesujących, niepowtarzalnych materiałów, dostaliśmy odręczne notatki Rowling, sporządzane w trakcie pisania serii, oraz kilka scen z cyklu, które ostatecznie nie znalazły się w książkach, bądź zostały zmienione. Osobiście, bardzo przypadła mi do gustu tabelka stworzona przez autorkę, odnosząca się do fabuły Zakonu Feniksa, pokazująca jak dobrze przemyślano powieść. 

Harry Potter. Podróż przez historię magii to kolorowy album, pełen ilustracji Jima Kaya (znanych czytelnikom posiadającym ilustrowane wersje książek z cyklu o Harrym). Książka jest ładnie wydana i może stanowić nienajgorszy pomysł na prezent dla Potteromaniaków, ale osobiście nie nazwałabym tej pozycji jakoś szczególnie odkrywczą i wiem też, że bez poznania jej, nie straciłabym niczego, bo większość informacji wykorzystanych w treści, była mi już znana. Jeśli jednak lubicie zbierać materiały dotyczące uniwersum czarodziejskiego, niniejszy album będzie bardzo ładnie prezentować się na półkach. 

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz