środa, 9 września 2020

Daisy Jones & The Six - Taylor Jenkins Reid


Wydawnictwo Czwarta Strona, 2020
424 str.

O mieszance wybuchowej

Historia zespołu Daisy Jones & The Six przypomina fajerwerk. Pojawili się niespodziewanie i wybuchli z intensywnością porażającą wszystkich dookoła. Byli czymś czego nie dało się zignorować. Zbyt jaśni, by przeoczyć. Zbyt głośni, by nie rozpoznać. Jednak równie szybko jak się pojawili, tak samo szybko zniknęli. Bez wyjaśnień. Bez zbędnych słów. Legenda przepadła. Teraz, lata później, nadeszła pora na odkopanie wszystkich tajemnic i poznanie całej prawdy o ludziach, którzy niegdyś wydawali się nienaruszalni.

Czytanie powieści Taylor Jenkins Reid porównałabym do jazdy na lodzie. Historia wydaje się tak gładka, że czułam, jakbym prześlizgnęła się przez lekturę. Upływu czasu i stron nie byłam w stanie nawet odnotować i nim się obejrzałam, dotarłam do ostatniej kropki. W pochłanianiu dzieła pomogła forma. Wywiad z członkami zespołu i osobami zaangażowanymi w powstawanie legendy, jaką stało się Daisy Jones & The Six, sprawił, że dostaliśmy mnóstwo perspektyw na wydarzenia. Oczywiście mając tak wiele punktów widzenia, nie wszystkie informacje się ze sobą pokrywały, ale czytelnik sporo mógł wywnioskować sam, z kontekstu wydarzeń i przez poznawanie poszczególnych osób i ich charakterów. 

Cała historia jest tak świetnie skonstruowana, że czytelnik ma problemy z odseparowaniem rzeczywistości od fikcji. Daisy Jones & The Six musieli istnieć naprawdę, prawda? Ilość detali, realizmu i autentyczności ludzkich uczuć oraz świateł i cieni przemysłu muzycznego pomaga w uruchomieniu wyobraźni, tak że historia rysuje się przed naszymi oczami jak żywa. Kreacja bohaterów nie szokuje, ale chyba dlatego tak bardzo zyskuje na znaczeniu. Fakt, że nikt, począwszy od Daisy Jones, przez jej przyjaciółkę, po członków grupy The Six nie jest perfekcyjny, a ich zalety i wady są jasne niczym dzień, sprawia, że jesteśmy w stanie dostrzec w nich realnych ludzi. Wydają się pełnokrwiści, a tym samym zapadają w pamięć, co zdecydowanie pomaga w pochłanianiu lektury.

Powieść traktuje o grupie muzycznej, ale porusza też sporo innych, nie mniej ważnych tematów. Element, który niezwykle przypał mi do gustu, to pokazanie kobiecej siły i stawania w obronie własnych ideałów, na przykładzie żeńskich bohaterek powieści. Nieważne czy mówimy o niepokornej, nieskruszonej, acz nieco pogubionej Daisy Jones, lub próbującej zawładnąć sercami innych przez swoją muzykę i talent Karen, czy też walczącej o swoje, pokazującej pazur, uroczo dziewczęcej, ale również niesamowicie silnej mentalnie Camilli. Wszystkie te niezwykłe kobiety pokazują na co je stać, w biznesie zawładniętym przez mężczyzn i udowadniają, że nie warto przepraszać za bycie sobą. 

Książka mówi o miłości, żalu, muzyce, marzeniach, pasji, ale również uzależnieniach. Autorce udało się przedstawić naprawdę realistyczne tło wydarzeń, a czytelnik ma szansę przenieść się do Ameryki lat 70., gdzie królował rock'n'roll, biznes bywał brutalny, a pieniądze otwierały drzwi do nowych doznań i doświadczeń. Reid pisze zarówno o alkoholu, narkotykach, seksie i imprezowaniu bez limitów, jak również o wolności, odwadze, drugich szansach, budowaniu czegoś trwałego i przelewaniu emocji na papier, w postaci słów piosenek. Muzyka jest stałą w życiach bohaterów, a ich namiętności i pragnienia odzwierciedlono w płynących prosto z serca utworach. 

Daisy Jones & The Six to powieść niezwykła, mimo że wydaje się taka prosta. To historia o zwątpieniu, przeszkodach, pasji i źle ulokowanych uczuciach. O ciągłej walce, zacieraniu granicy między nienawiścią, a miłością, oraz o trudnych decyzjach. O przyjaźni, brutalności i zagubieniu. Tytuł ten zalicza się do gatunku książki dla kobiet, ale poleciłabym go również tym, którzy po prostu lubią gwałtowne uczucia, artyzm w tle i wibrujące of konfliktu, wyraziste relacje między bohaterami. Autorce udało się stworzyć coś cudownie lekkiego, co absolutnie uzależnia i czaruje, a czemu bez żalu oddałam kilka godzin swojego życia, tylko po to, by nie zostać zawiedzioną. Dzieło Reid elektryzuje i przyciąga. Hipnotyzuje i pochłania. Jeśli marzycie o ucieczce od rzeczywistości, zapewniam, że tej książki nie chcecie przegapić. 

Pozdrawiam,
SherryKsiążkę możecie zakupić w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl (której to dziękuję za udostępnienie egzemplarza powieści!). Kliknijcie poniżej: 


Serdecznie zachęcam też do odwiedzenia całej kategorii Książki dla kobiet, literatura kobieca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz