środa, 16 września 2020

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć


Fantastic Beasts and Where to Find Them
Wydawnictwo Media Rodzina, 2017

Newt Scamander to jeden z najbardziej uznanych i respektowanych magizoologów, który swoimi odkryciami w polu badań nad Magicznymi Stworzeniami, przysłużył się całemu światu czarodziei. Poproszony o zebranie materiałów w książce, napisał encyklopedię o niezwykłych stworzeniach, napotkanych przez niego w trakcie dalekich podróży, która szybko stała się niezbędnikiem nie tylko dla magizoologów, ale również uczniów Hogwartu, poznających sekrety otaczającej ich fauny. 

Jeśli jesteście zagorzałymi fanami świata Harry'ego, ta książka nie tylko pozwoli wam poczuć się jak wasi ulubieni bohaterowie (którzy sami z niej korzystali podczas nauki w Hogwarcie!), ale poszerzy też horyzonty i wspomni o mnóstwie niezwykłych stworzeń. Tworowi bliżej jednak do czegoś na podobieństwo encyklopedii, aniżeli przewodnika w pełni wyczerpującego temat. Opisy magicznych istot są krótkie i zwięzłe i mimo że dają nam możliwość poznania części z fantastycznych, bardzo interesujących okazów zwierząt i stworzeń, o tyle osobiście poczułam się nieco zawiedziona, że informacji było tak niewiele. Szczerze mówiąc, wolałabym by Rowling w pełni wykorzystała potencjał swoich pomysłów, faktycznie zabierając czytelnika w podróż po wszystkich kontynentach i ich faunach. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to raczej wyjście na skróty. 

Nie myślcie jednak, że nie cieszyłam się lekturą w trakcie poznawania dzieła! Wręcz przeciwnie. Stworzenia wykreowane przez Rowling są niezwykle fascynujące i czytanie o nich zdecydowanie sprawiło, iż poczułam się tak, jakbym odkrywała kolejną warstwę, tak ukochanego przeze mnie, magicznego uniwersum. Dodatki do cyklu o Harrym, pozwoliły mi dostrzec coś czego nie widziałam wcześniej i dały możliwość docenienia barwności i bogactwa wszystkiego co oferuje świat Pottera czytelnikom. 

W dziele znajdziecie informacje nie tylko o stworzeniach, które mogliście poznać w cyklu o Harrym, jak jednorożce, centaury, feniksy czy smoki, ale także o niewspomnianych wcześniej istotach jak błotoryje, erklingi, kappy czy pogrebiny. Fantastycznych zwierząt w książce nie brakuje, a dołączone do nich opisy (jakkolwiek krótkie) dają czytelnikowi możliwość wyobrażenia sobie wspomnianych stworzeń, jak również poznania ich charakterów, użyteczności, a w wielu przypadkach również miejsca pochodzenia czy ciekawostek wiążących się z interakcjami czarodziejów ze zwierzętami. 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to owoc ciężkiej pracy i badań Newta Scamandera, ale także dowód na to, że wyobraźnia Rowling nie ma granic. Fani serii o Harrym, z pewnością znajdą tu informacje, które ich zaciekawią, a także będą mogli poczuć się bardziej związani z uniwersum. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość poznać ten bestiariusz i jakkolwiek wolałabym, by był książką grubszą i rozleglejszą, świetnie bawiłam się odkrywając kolejne gatunki i okazy magicznych zwierząt. 

Na koniec kilka słów o wydaniu ilustrowanym: powstała we współpracy z Olivią Lomenech Gill piękna edycja nie tylko sprawia, że czytelnik zyskuje możliwość faktycznego zobaczenia wspominanych w dziele istot, ale również absolutnie urzeka doborem odcieni i barw. Poznawanie fauny w ten sposób jest jeszcze ciekawsze. No i nie musicie polegać na przypuszczeniach czy domysłach jak wygląda dane stworzenie. Wiem, że do pięknego ilustrowanego wydania będę w przyszłości powracać jeszcze nie raz. 

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz