wtorek, 18 lipca 2017

Gwiezdny pył - Neil Gaiman


Stardust
Wydawnictwo Mag, 2016
206 str.

A jakie jest Pragnienie twego Serca?

źr.
Gdzieś tam w świecie, jest wioska Mur, którą w istocie - przecina wielki mur oddzielający świat zwyczajnych śmiertelników od Krainy Czarów pełnej cudów i dziwów. Pełnej niezgodności, intryg, knowania, pułapek, niebezpieczeństw i subtelnego piękna. W owej wiosce Mur - żyje także młody chłopak - Tristan Thorn, który zawładnięty uczuciem do pięknej Victorii, będzie gotów wybrać się nawet za starożytny, dobrze strzeżony mur, na groźne, zakazane tereny Krainy Czarów tylko po to, by znaleźć dla ukochanej gwiazdę, a tym samym zdobyć jej serce. To czego Tristan jeszcze nie wie, to że Kraina Czarów rządzi się swoimi prawami. Tam nigdy nic nie jest takie jak można byłoby to sobie wyobrazić - nawet gwiazda. Jeśli jesteście gotowi na magiczną, bajeczną przygodę pełną mroku, humoru i czającego się niebezpieczeństwa, Neil Gaiman przedstawia Gwiezdny pył.

"Ludzie powiadają często, że równie łatwo jest przeoczyć coś wielkiego i oczywistego, jak zapomnieć o nieważnym drobiazgu, i że owe wielkie przeoczenia często mogą stać się przyczyną poważnych problemów."


źr.
Coś czego chyba nigdy nie będę mieć dość, to pióro Neila Gaimana. Ten pisarz posiada tak charakterystyczny, niesamowity styl pisania, że trudno nie pogrążyć się w nim i nie oddać mu bez reszty. Gwiezdny pył, przykładowo to tak naprawdę baśń dla dorosłych, z typowo-Gaimanowym, ironicznym humorem, oplatających bohaterów ze wszystkich stron mrokiem i spowijającą czytelnika magią. Autor oddaje w ręce zainteresowanego dzieło będące drzwiami prowadzącymi do czarującej, refleksyjnej, niebezpiecznej przygody. Wraz z czarownicami, przekleństwami, nieszczęśliwymi książętami, urokami, czarami, jednorożcami, gwiazdami i zakochanym Tristanem, dostajemy szansę na wędrówkę po Kranie Czarów, w której mgła niepokoju i ekscytacji zagęszcza się wraz z postępującą fabułą. 

"W życiu nie często zdarzają się podobne chwile - chwile, gdy wiemy, bez cienia wątpliwości, że naprawdę żyjemy, czujemy powietrze w płucach, mokrą trawę pod stopami, dotyk bawełny na skórze; chwile, gdy żyjemy całkowicie teraźniejszością i nie liczy się przyszłość ani przeszłość."

źr.
Gwiezdny pył to leniwie tocząca się, nieidealna, mroczna, humorystyczna powieść, w trakcie której czytania, człowiek czuje się tak, jakby sam Neil Gaiman siedział gdzieś nieopodal i snuł historię Tristana, nie dając nam szansy na nie-zachwycenie się magią otaczającą Krainę Czarów.  To także opowieść o poszukiwaniu, miłości, poświęceniu, walce dobra i zła, rodzinie i determinacji, Jeśli przepadacie za bajecznym stylem autora oraz jego humorem - wierzę, że i ta powieść może was zachwycić. Osobiście, byłam oczarowana kreacją świata i bohaterów i miło zaskoczona wątkami. Mimo iż nie jest to moja ulubiona powieść Neila Gaimana, cieszę się, że nie odmówiłam sobie przyjemności obcowania z tym tytułem.

6/10
Pozdrawiam,
Sherry


Inne książki Neila Gaimana zrecenzowane na Feniksie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz