poniedziałek, 24 lipca 2017

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko - Maciej Bernatowicz


Wydawnictwo Muza, 2017
416 str.

Kraj o wielu obliczach

Z czym najczęściej kojarzy się Hiszpania? Ze słońcem, plażami, Ibizą i niekończącymi się imprezami oraz piłką nożną. Maciej Bernatowicz w swoim najnowszym dziele nie tylko pokaże czytelnikom oblicza tego pięknego kraju, o jakich ci mogli nigdy nie słyszeć, ale sprawi też, że nawet jeśli nigdy nie byliście na Półwyspie Iberyjskim, po lekturze poczujecie się tak jakbyście byli. 

Na początku warto zaznaczyć, że Maciej Bernatowicz, spędził w Hiszpanii dziewięć lat, więc ma na temat kraju, ludzi i systemu  jakim rządzi się państwo, wiele do powiedzenia, a że o wszystkim wie z autopsji, jego książkę czyta się z poczuciem, że autorowi można wierzyć na słowo. Na dodatek styl pana Bernatowicza pozwala czytelnikowi wchłonąć książkę błyskawicznie, z niesłabnącym zainteresowaniem śledząc kolejne strony tekstu. 

Trudno sklasyfikować tę pozycję. Nie jest to przewodnik, ani książka podróżnicza, ani historyczna. To opowieść rozkochanego w Hiszpanii mężczyzny, który w swoiście gawędziarskim stylu przybliża nam mnóstwo elementów powiązanych z krajem. Jest więc mowa o pogodzie, o rytmie w jakim toczy się tu życie, o ludziach, ich mentalności, o szkolnictwie, gastronomii, krajobrazie, zabytkach, piłce nożnej, historii oraz konfliktach. A wszystko to podane w tak dobrym stylu, że w którymś momencie po prostu nie można nie stracić serca dla Hiszpanii. 

Ta pozycja nie jest odpowiednia tylko dla wszystkich zainteresowanych - czy już zauroczonych krajem, którzy chętnie poczytają więcej o obiekcie swojej fascynacji. Jest również dla tych, którzy o Hiszpanii zbyt wiele nie wiedzą, ale chętnie poznają nowe kultury i są otwarci na nowości. Myślę, że lektura okaże się co milsza dla nas - Polaków, ponieważ nasza mentalność, zachowanie czy zwyczaje, znacznie się różnią od tych, do których przyzwyczajeni są mieszkańcy Hiszpanii.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko to pozycja, która nie pozwoli wam się nudzić, da szansę na poczucie się tak, jakbyście pod przewodnictwem autora, podróżowali przez Półwysep Iberyjski, a ponadto przekaże kawał interesujących informacji dla wszystkich zainteresowanych krajem. Maciej Bernatowicz w obiektywny, ale pasjonujący sposób przedstawia czytelnikom cienie i blaski Hiszpanii, chwytając jej autentyczną esencję i urok.

Serdecznie polecam.

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz