piątek, 2 grudnia 2016

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa - C.S. Lewis


The Lion, the Witch and the Wardrobe
Opowieści z Narnii, tom 1
Wydawnictwo Media Rodzina, 2005
184 str.

Przygoda, która rozpoczęła się od szafy

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensive. Czwórka dzieci zmuszonych przez wojnę, do wyjazdu na wieś i zamieszkania z pewnym starym Profesorem. Rodzeństwo, które pewnego, ponurego dnia, odkrywa sekret starej szafy i ląduje w dziwnej, przepełnionej magią krainie, gdzie panuje wieczna zima.

źr.
Opowieści z Narnii to klasyka. Historia dwóch Synów Adama i dwóch Córek Ewy jest znana - myślę - niemal na całym świecie, nie tylko dzięki ekranizacji, ale przede wszystkim, dzięki niezwykłemu pomysłowi na książkę fantasy, autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa, który zainspirowany obrazem fauna, stworzył mistyczną Narnię - świat pełen gadających zwierząt, tajemniczych istot, groźnych zjaw, rządzony przez okrutną, przerażającą Czarownicę, zamieniającą swoich wrogów w kamień. Świat, w którym nadzieja objawia się we wiośnie, mogącą przegnać zimę i wielkim, przerażającym, acz sprawiedliwym Lwie. Świat, w którym na Piotrusia czeka przeznaczenie, na Zuzannę podróż, na Edmunda ciężka przeprawa, a wgłąb tajemniczych i niezwykłych, w przygodę, poprowadzi nas Łucja.

źr.
Pierwszy tom serii to wprowadzenie w bogaty, magiczny świat Narnii. To także zapowiedź przygód, jakie wciąż czekają na rodzeństwo Pevensive. Powieść napisano prostym językiem, styl autora wyraźnie daje nam do zrozumienia, że odbiorcami najpewniej powinny być dzieci, w wieku bohaterów, które wraz ze swoimi ulubieńcami, mogłyby brać udział w przygodzie. Czytanie "Lwa, Czarownicy i starej szafy" daje możliwość rozbudzenia wyobraźni, a także nauczenia się czegoś o lojalności, przyjaźni, wsparciu i miłości. I o ile dorosły widz mógłby narzekać na zbyt pobieżnie potraktowane wątki, wolę dostrzegać pozytywy pozycji, a jednym z nich jest właśnie okazja do przeniesienia się do magicznego świata, w którym panuje wieczny mróz. Poza tym, baśniowa atmosfera i klimatycznie zarysowane tło dają nam wrażenie, jakbyśmy faktycznie w Narnii się znaleźli, a C.S. Lewis opowiadał nam historię dzieci Pevensive, prosto do ucha.

Pozdrawiam,
Sherry
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz