środa, 9 października 2019

Ukryta wyrocznia - Rick Riordan


The Hidden Oracle
Apollo i boskie próby, tom 1
Wydawnictwo Galeria Książki, 2016
368 str.

"Mamy tylko jedno życie, ale możemy wybrać, jaka będzie nasza opowieść"

Zapamiętajcie na przyszłość: nie próbujcie rozgniewać władcy Olimpu - Zeusa, nawet jeśli jesteście jego dziećmi, bo inaczej możecie skończyć jak Apollo, jeden z jego synów, uwięziony w śmiertelnym ciele nastolatka, za karę. Bez mocy, pozbawiony swojej boskości, słaby, były bóg skazany jest na szukanie pomocy w Obozie Herosów. Przez stulecia istnienia, zdążył bowiem rozgniewać... całe tabuny ludzi i nie-ludzi, pytanie zatem brzmi nie "czy", lecz "kiedy" ktoś zdecyduje się na nim zemścić.

źr.
Jestem wierną fanką wszystkiego co wychodzi spod pióra Ricka Riordana, a zatem lektura serii skupiającej się na bogu olimpijskim - Apollinie, była dla mnie koniecznością i oczywistością w jednym. Autor to istna skarbnica pomysłów, co jest powodem czemu jego dzieła są niesamowicie barwne i naszpikowane wciągającą akcją oraz fascynującymi bohaterami. Jeśli chodzi o samego Apollina, nie jest to moje pierwsze spotkanie z tą postacią, bóg bowiem zdążył się pojawić już kilkakrotnie we wcześniejszych książkach Riordana, opowiadających o Percym Jacksonie, ta seria jednak, zdaje się być nieco inna, nie tylko dlatego, że narratorem został (były) bóg, ale również dlatego, że uniwersum jest już nam znane, w związku z czym czytanie pierwszego tomu cyklu, sprawia, że czytelnik czuje się tak jakby w pewnym sensie, powrócił do domu. Obóz Herosów, znajome postaci, nostalgiczne rozmowy o przeszłości... to wszystko wydaje się bliskie naszemu sercu, ma się zatem wrażenie, że zarówno autor jak i my, czytelnicy, czujemy się komfortowo, pomimo zaskakujących nowych okoliczności.

źr.
Jako że Apollo słynie z arogancji, egocentryzmu i beztroski, jego narracja jest pełna dowcipu i komicznych sytuacji, gdy bóg orientuje się, że wraz z utratą boskich mocy, utracił też powody do przechwalania się. W końcu prowokowanie innych, kiedy jest się śmiertelnym nie jest aż tak zabawne, gdy istnieje realna szansa na to, że faktycznie zginiesz. Jednym z elementów, które bardzo mi przypadły do gustu w tej książce, jest to jak Apollo dojrzewa emocjonalnie na przestrzeni tej książki. Jak to u Riordana bywa, historia została naszpikowana niebezpieczeństwami i nieustającą walką. Autor nie ustaje w staraniach przy przybliżyć czytelnikom grecką i rzymską mitologię oraz kulturę, racząc nas dawką informacji i zwięzłą lekcji historii. Robi to jednak w tak sympatyczny sposób, że nikt nie ma powodów do narzekań. To jak wplata mity we współczesne realia i sprawnie buduje uniwersum, rozciągając je i zapełniając fascynującymi stworzeniami, wzbudza podziw.

źr.
Czytelników niezaznajomionych z prozą Riordana muszę uprzedzić: w książce można znaleźć mnóstwo odwołań do poprzednich serii autora, więc raczej nie doradzałabym czytania o przygodach Appolina, przed poznaniem serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy oraz cyklu: Olimpijscy herosi. Dzieła Riordana zazwyczaj w jakiś sposób się łączą, a losy bohaterów z poprzednich tworów pisarza przeplatają się z historią najnowszych postaci pierwszoplanowych, także warto mieć to na uwadze. Pomimo, że książki autora zaliczają się do gatunku Young Adult i wraz z nastoletnimi bohaterami oraz nieustającą walką z potworami, celują w młodzież szukającą w literaturze szybkiej, dynamicznej akcji i fascynujących, ożywających na kartkach papieru, mitycznych istot - starsi czytelnicy zdecydowanie nie powinni odrzucać lektury książek Riordana. Czytanie jego tworów to sama rozrywka, przygody bawią i wciągają, zwroty akcji angażują w lekturę, a świat zewnętrzny zdaje się znikać, pochłonięty przez potęgę wyobraźni, wręcz pulsującą pod stymulacją pióra pisarza. Jeśli szukacie ucieczki od codzienności i tęsknicie za czymś co by was nieco rozerwało, zrelaksowało i rozweseliło - Rick Riordan jest jak panaceum na nudę i smutek.

źr.
Ukryta wyrocznia to kolejna doskonała historia od mojego ulubionego autora YA. Sposób, w jaki zapełnił tę niepozorną książeczkę humorem, w jaki pod postacią Apollina zwracał się do czytelnika tak, że ten czuł się częścią załogi biorącej udział w wydarzeniach, oraz to jak stworzył następną wspaniałą przygodę, której nie da się oprzeć... Można mu tylko pogratulować pomysłowości. Styl Riordana jest lekki i przyjemny, ale nie ogłupiający. Zabierając się za jego powieści można mieć pewność, że szarość i rutyna zostaną wymazane. Jeśli potrzebujecie czegoś co poprawi wam nastrój i ponownie rozkocha was w czytaniu przygodówek - serdecznie polecam twórczość pisarza. Pierwszy tom serii o Apollinie bardzo pozytywnie nastawił mnie do kontynuacji i z rosnącą ekscytacją wyczekuję momentu, kiedy będę mogła zabrać się za tom drugi.

Pozdrawiam,
Sherry


Ukryta wyrocznia | Mroczna przepowiednia | Labirynt ognia | Grobowiec tyrana | The Tower of Nero


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz