poniedziałek, 13 lutego 2017

Powietrze, którym oddycha - Brittainy C.Cherry


The Air He Breathes
Elements, tom 1
Wydawnictwo Filia, 2016
400 str.

Puzzle z fragmentów tragedii

źr.
Słyszeliście kiedyś, że nieszczęścia się mnożą? Cóż, w miasteczku, do którego po miesiącach żałoby po mężu, wraca Elizabeth z córeczką, tragedie zdają się budować ludzi. To tu, kobieta poznaje swojego zimnego sąsiada - Tristana, nieszczęśliwego mężczyznę kryjącego się pod twarzą pierwszoligowego dupka i nieczułego drania. Obydwoje, z jakichś względów, nie mogą trzymać się od siebie z daleka. Nieszczęścia, które naznaczyły ich dusze, teraz przyciągają ich ku sobie wzajemnie. Przeszłość jednak nie jest zagrzebana, rany krwawią jak żywe, a wszyscy wokół zdają się wiedzieć co jest lepsze dla Elizabeth. Ostrzeżenia przed ciągnącymi się za Tristanem demonami to tylko początek kłopotów, jakie przyniesie wszystkim, powrót Lizzy do miasta. Czy bohaterowie, wśród duszącej ich rozpaczy, znajdą sposób by ponownie zacząć oddychać? I ile będą ich kosztować poszukiwania?

"Znasz to miejsce między koszmarem a dobrym snem? To miejsce, gdzie nie ma jutra, a wczoraj nie boli? Miejsce, gdzie nasze serca biją w jednym rytmie? Miejsce, gdzie nie istnieje czas i łatwo jest oddychać? Chcę tam z tobą żyć."

źr.
Brittainy C.Cherry nie umie pisać złych powieści. To pewne. Nie ważne czy akcję książki obsadza w szkole średniej, czy pierwsze skrzypce grają dojrzali ludzie - autorka potrafi tchnąć w nich życie i przelać na strony książki tyle emocji, że niemożliwym jest oparcie się pokusie zanurzenia w oceanie wrażeń. Serca czytelników podbija szturmem, gwałtownie raniąc i równocześnie kojąc spokojem. Jej pióro to idealne zrównoważenie melancholijności, nuty poetyckości, dramatu i romansu. Przez historię przebija się naturalność, a ona sama, staje się osobistym wyzwoleniem czytelnika. "Powietrze, którym oddycha" nie jest wyjątkiem - Brittainy C.Cherry ponownie otwiera przed nami drzwi do świata przepełnionego miłością i smutkiem, który skutecznie miesza w głowie i powoduje, że rzeczywistość wokół zanika, zgnieciona przez nasze przywiązanie do bohaterów i uczucia spowijające nasze serca. Serca, domagające się ukojenia.

"Pokaż mi cienie, które nie dają ci spać. Pocałuj mnie swoim mrokiem."

źr.
Pierwszy tom serii Elements, to historia dwójki głęboko zranionych ludzi. Duetu bohaterów, którzy tkwią w żałobie - na różne sposoby nie radząc sobie ze stratą najbliższych. Autorka buduje napięcie pomiędzy nimi, przedstawiając poszczególne etapy ich znajomości w tak naturalny sposób, że wydaje się oczywistym dla czytelnika, iż Elizabeth i Tristan, jakimś cudem znaleźli siebie nawzajem na tym padole łez. Ich uczucie rozkwita, nie bez przeszkód jednak. Czytając tę powieść, miałam wrażenie, jakby to przywiązanie przypominało różę, muszącą znaleźć drogę do słońca, przez kujące ciernie. Obydwoje, Tristan i Lizzy, kryją w duszach całe tony smutku, wyrzutów sumienia, gniewu i innych negatywnych uczuć. Ponowne otwieranie się na pozytywne emocje, będzie jak kroczenie przez mgłę, a okoliczności i ludzie wokół, nie okażą się zbyt pomocne...

"Żadna bratnia dusza nie opuszcza tego świata samotnie; zawsze zabiera ze sobą kawałek tej drugiej."

źr.
Brittainy C.Cherry ponownie kradnie dech z piersi czytelnika, każąc mu broczyć poprzez wzburzone fale wzmożonych emocji: jak współczucie, smutek, litość, poczucie nieszczęścia i niesprawiedliwości, a później bezczelnie upaja się zmieszaniem widza, racząc go finałowymi rozdziałami książki. "Powietrze, którym oddycha" dotyka trudnych tematów - śmierci, życia, egzystowania, cierpienia i żałoby. Na dodatek bez upiększania pokazuje jak skrzydła podcinać potrafią najbliżsi czy sąsiedzi, którzy zamiast wsparcia, oferują chłodny, krytyczny osąd. Autorka pisze też o rodzicielstwie, pokazując różne więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicem - te zdrowe i te zepsute. Nie byłam pewna jak poradzi sobie Brittainy C.Cherry z serią skierowaną dla dorosłych, jednak mnie nie zawiodła. Piękno jej pióra, niezwykły talent do kreowania złamanych, ale autentycznych bohaterów i uczuć które wywołują zarówno uśmiech jak i łzy, nie przemijają, udowadniając, że potencjał autorki jest nieskończony.

"Czasami najtrudniejsze w życiu bez ukochanych było to, by pamiętać o oddechu."

Jeśli pokochaliście twórczość autorki - wierzę, że nie muszę was przekonywać, byście dali szansę również historii Tristana i Elizabeth. Jeśli wciąż nie mieliście styczności z piórem pani Cherry, a kochacie bolesne, melancholijne historie o zagubionych duszach szukających drogi powrotnej do światła - "Powietrze, którym oddycha" - będzie idealnym wyborem.

8/10
Pozdrawiam,
Sherry


Powietrze, którym oddycha | Ogień, który ich spala | The Silent Waters | The Gravity of Us


Inne książki Brittainy C.Cherry zrecenzowane na Feniksie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz