sobota, 25 lutego 2017

Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji - Dagmara Gmitrzak

źr.
Wydawnictwo Samo Sedno. 2017
304 str.

Sztuka osiągnięcia spokoju duszy

Współczesne realia pochłaniają uwagę człowieka. Obowiązki, praca, rodzina, goniące terminy. Jak w tym szale spraw, znaleźć równowagę emocjonalną, psychiczną i fizyczną? Jak zadbać o siebie i nie pozwolić, by czynniki zewnętrzne wpłynęły na to co się dzieje wewnątrz nas? Dagmara Gmitrzak, ma dla was odpowiedzi.

"Trening relaksacji" to niezwykła pozycja, w której autorka - trenerka rozwoju osobistego, socjolożka, terapeutka holistyczna, nauczycielka technik relaksacji i muzykoterapeutka w jednym, wprowadza nas w podstawy wiedzy o relaksacji. Nie tylko opisuje owe techniki w sposób praktyczny, który pozwala nam poznać ich korzenie i to w jaki sposób faktycznie działają, ale dołącza też mnóstwo - bo ponad 170 ćwiczeń, które można dobierać sobie wedle preferencji.

Lektura tego poradnika okazała się nie tylko intrygującą podróżą wgłąb ludzkiej psychiki i obrazem pokazującym jak świat zewnętrzny na nas wpływa, ale też przede wszystkim - pozwoliła mi odseparować się od własnych problemów i spojrzeć na wszystko trzeźwiejszym okiem, z perspektywy nauki.

Podoba mi się, że pani Dagmara opisała w książce różne techniki relaksacji, tak by czytelnik - niezależnie od tego jaki jest, był w stanie wybrać coś dla siebie. W ten sposób poznajemy techniki świadomego oddechu, relaksację opartą na autosugestiach i poczuciu ciężkości, relaksację opartą na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, technikę wizualizacji, mindfulness (praktykę uważności), koherencję serca i muzykoterapię. Dowiadujemy się na czym polegają, komu mogą pomóc i w jaki sposób, a do wszystkiego oczywiście otrzymujemy dołączone ćwiczenia, wymagające mniej lub więcej czasu.

Książka jest przejrzysta i czytelna, a podział na trzy części - wprowadzenie, praktykowanie najważniejszych technik relaksacyjnych oraz trzecią, tą skupiającą się w pełni na treningu relaksacji w pracy ze stresem, lękiem i depresją, sprawia, że możemy bez problemu dotrzeć do tego co nas najbardziej interesuje i w pełni się na tym skupić. Również jej podejście do czytelnika - łagodne naprowadzenie, interesujące wprowadzenie - bez moralizatorstwa, daje pozytywne efekty i zachęca, już na wstępie.

Ze swojej strony, "Trening relaksacji" mogę jedynie polecić. Jeśli poszukujecie poradnika, który pozwoli wam odkryć jak wziąć oddech w szale nieustających obowiązków i nadpływających problemów - ten Dagmary Gmitrzak powinien spełnić wasze oczekiwania. Ćwiczenia są przyjemne i efektywne, a przy dobrym nastawieniu oraz systematyczności, faktycznie mogą zmienić wasze życie.

Pozdrawiam,
Sherry


Za możliwość poznania i zrecenzowania pozycji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Samo Sedno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz