czwartek, 16 lutego 2017

SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać - Jane McGonigal

źr.
Wydawnictwo Czarna Owca, 2017
486 str.

Jak wygrać życie?

Na czym polegają gry? Na zbieraniu doświadczenia, sojuszników i siły, która pozwoli nam przetrwać walki z wrogami. Na uczeniu się sprytu i znajdywaniu rzeczy, które pomogą nam się zregenerować po starciu z bossem. Na wygrywaniu. A teraz wyobraźcie sobie, że w życiu chodzi o dokładnie to samo...

Pewnego dnia, Jane McGonigal doznała wstrząśnienia mózgu, które nie tylko nie pozwoliło jej dalej pracować jako projektantka gier, ale także przyczyniło się do rozwoju lęków, depresji oraz myśli samobójczych. Mogła się poddać. Zamiast tego, postanowiła zmienić swoje życie w grę, która pomaga uodpornić się psychicznie nie załamania emocjonalne. Z czasem kilka reguł przeobraziło się w powstanie uniwersalnych zasad, na których bazie powstała komputerowa gra SuperBetter, z której skorzystało pół miliona osób. Ale na czym polega jej fenomen?

źr.
W swojej książce, autorka nie tylko opowiada o swoich przeżyciach z czasu powypadkowego, ale przede wszystkim, daje nam wgląd w potwierdzone badaniami sposoby radzenia sobie z życiem, lękami, depresją czy PTSD, poprzez... granie. Pisze o tym jak gry video, jak Tetris, mogą zmienić przebieg leczenia i terapii u osoby z zaawansowanym PTSD, jak gry skutecznie pomagają w walce z chorobami czy poszczególnymi fazami leczenia. I w końcu - autorka pisze o tym, jak samemu wygrać życie, podchodząc do niego z nieco innym nastawieniem. Szczerze mówiąc, byłam zaintrygowana autorką i jej pomysłem na granie w życie, aczkolwiek raczej podchodziłam do tego wszystkiego sceptycznie. Tymczasem okazało się, że Jane McGonigal nie tylko przekonała mnie, że granie w gry jest zdrowe i ma sens, ale także pozwoliła mi spojrzeć na życie w innej perspektywie.

Wraz z ćwiczeniami pomagającymi nam w kilku różnych dziedzinach - w poprawieniu odporności: psychicznej, emocjonalnej, fizycznej oraz społecznej, wyjaśnieniu przebiegu i faktycznych pozytywnych skutkach, Jane McGonigal nie tylko pokazała mi, że życie może być zabawą i grą, ale też faktycznie udowodniła, że każdy z nas jest silny, ma wokół siebie sojuszników oraz jest bohaterem własnej opowieści.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwszej, pokazującej jak gry rozwijają charakter i wewnętrzną siłę człowieka, drugą, w której faktycznie zaznajamiamy się z regułami gry SuperBetter i przystępujemy do zabawy oraz trzeciej, podrzucającej wyzwania.

Terapia z SuperBetter nie tylko jest ciekawa, nowatorska, poparta wieloma latami pracy, badań i naukowymi wynikami, ale także wciąga. Czytałam wiele poradników, które wydawały mi się wymuszone, jednak coś w tym jak Jane patrzy na świat, ma swoisty urok, za którym trudno nie podążyć. Jeśli macie dość moralizatorstwa, a jesteście otwarci na nowe perspektywy patrzenia na świat i chcecie nauczyć się grać w coś co - o dziwo - faktycznie pomaga, serdecznie polecam pozycję Jane McGonigal.

Wyzwania otwierają umysł, dodają pewności siebie, pokazują że wszystko ma znaczenie, a dołączone do rozdziałów wyznania osób, które grały w SuperBetter, jeszcze bardziej zachęcają do działania.

Pozdrawiam,
Sherry


Przypominam, że na blogu wczoraj wystartował konkurs, w którym jest do wygrania egzemplarz tej pozycji. To idealna okazja dla zainteresowanych pracą Jane McGonigal. Serdecznie zapraszam!Pozycję miałam przyjemność poznać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca. Dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz