niedziela, 4 września 2016

Nawet o tym nie myśl - Sarah Mlynowski


Don't Even Think About It
Nawet o tym nie myśl, tom 1
Wydawnictwo Feeria Young, 2016
327 str.

Przypadki Specjalne

źr.
Zastanawiałeś się kiedyś o czym myśli kolega z ławki po prawej? Albo ten dziwny, cichy dzieciak siedzący przy oknie? Nad czym zastanawiają się rodzice, kiedy udają, że skupiają się wyłącznie na tobie? Jakie sekrety skrywa twój nauczyciel od nauki fortepianu? Problem dwudziestu-kilku osób z jednej nowojorskich szkół jest taki, że już nie muszą się zastanawiać. Bo od czasu szczepienia przeciw grypie, słyszą myśli wszystkich wokół. A zwłaszcza swoje nawzajem. I pewnie - czytanie w myślach innych ludzi jest zabawne. Ich prawdziwe motywy, zachowania, przyzwyczajenia, grzeszki. Gorzej, kiedy to TWOJE sekrety zaczynają wychodzić na jaw, a ty nie masz szansy przerwać strumienia prawdy. Granice zaczynają się zamazywać, a utrzymanie jakiejkolwiek relacji staje się niemożliwie ciężkie.

źr.
Kanadyjska pisarka - Sarah Mlynowski, w swojej książce "Nawet o tym nie myśl", rysuje przed czytelnikiem świat, w którym dwadzieścia-parę osób z jednej klasy, przestaje mieć możliwość bycia samemu. Rzeczywistość staje się głośniejsza, kiedy słyszysz myśli wszystkich wokół, a gdy część z tych głosów, może się również dostać do twojej głowy, nie ma możliwości, by nacieszyć się spokojem. W pewnym momencie przestaje chodzić o jedno "ja", a zaczyna o "my". W tym przypadku, ciekawie został wykorzystany element narracji z pierwszoosobowym podmiotem zbiorowym. Początkowo było to dla mnie lekkie zaskoczenie, z przyjemnym stylem autorki, szybko jednak byłam w stanie przyzwyczaić się do takiego sposobu prowadzenia historii - ba, zauważyłam, że dzięki niemu, powieść stała się pełniejsza i w pewien sposób bogatsza. 

źr.
Autorka miała naprawdę niezwykły pomysł z wykreowaniem historii i podaniem jej czytelnikowi w mimo wszystko - pozytywnym stylu. Biorąc pod uwagę fakt, że życie wszystkich osób, dotkniętych "chorobą telepatii" zmienia się - dla niektórych na lepsze, dla innych - na gorsze, a historia pełna jest nastoletnich dramatów, pani Mlynowski wykazała się rozwagą i zrównoważyła ilość humoru, z tragizmem. Jeśli zaś chodzi o wady historii, czasami aż chciałoby się, żeby narratorów, czyli osób czytających w myślach, nie było aż tak wielu, ponieważ owszem - skupiamy się zwłaszcza na kilku wybranych, ale wciąż - pozostałe imiona powracają, a z czasem czytelnik zapomina, co się z nimi łączy i jakie motywy skrywają. "Nawet o tym nie myśl", jest jednak powieścią młodzieżową i mnie osobiście - nie spodziewającej się wybitnej historii w gatunku literackim, do którego należy ta pozycja - bardzo pozytywnie zaskoczyła.

źr.
Powieść Sary Mlynowski to skrzyżowanie Plotkary z motywem sci-fi. To również duża porcja tajemnic, które na przestrzeni książki wychodzą na jaw oraz świetne wprowadzenie w nie tak różową rzeczywistość osób, posiadających dar czytania w myślach. Przyjaźnie, związki, pewne relacje, zostają bezpowrotnie przewartościowane, a z miejsca, w którym znajdą się bohaterowie po poznaniu najbardziej skrywanych myśli znajomych, czy osób spokrewnionych, nie ma powrotu. "Nawet o tym nie myśl" przedstawia rzeczywistość, w której wszyscy, w pewnym sensie są kłamcami i nagle, część z nich zostaje wrzucona do świata, gdzie króluje prawda. Powieść, pod płaszczykiem zwykłej historii młodzieżowej, skrywa swego rodzaju dno, w którym nie brakuje mowy o przyjaźni, zaufaniu, czy odpuszczaniu pewnych rzeczy i godzeniu się ze skutkami swoich decyzji. Dlatego, pomimo że książkę polecam zwłaszcza czytelnikom młodym, w wieku 15+, nie odradzam również starszym, którzy mogą odkryć w tym tytule coś, co umknie młodszym.

7/10
Pozdrawiam,
Sherry


Nawet o tym nie myśl | Pomyśl dwa razy


Książkę miałam okazję poznać, dzięki uprzejmości księgarni PanTomasz.pl. Serdecznie dziękuję!


(Na stronie księgarni, możecie kupić powyższą książkę w okazyjnej cenie, także zapraszam!)

8 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka opinii na temat tej książki. Pomysł na fabułę bardzo mnie zaciekawił więc utwór będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się zdecydujesz, trzymam kciuki, by ci przypadła do gustu! :)
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń
 2. Jestem właśnie w trakcie lektury ;) Z tego co widzę, książka coraz bardziej się rozkręca. Podoba mi się pomysł autorki, póki co podoba mi się też rozwinięcie, aczkolwiek jestem w takim momencie, że powoli zaczynam odnosić wrażenie, ze autorka nie do końca wie, co dalej zrobić z akcją powieści. Mam jednak nadzieję, że ostatecznie książka spodoba mi się co najmniej w takim samym stopniu jak Tobie :)

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, by tak się właśnie stało! :)
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń
 3. Swojego czasu bardzo chciałam ten tytuł przeczytać, a że w swoim życiu sporadycznie mam szczęście, to udało mi się tę książkę wygrać w konkursie. :)

  OdpowiedzUsuń