poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Świat Lodu i Ognia - George R.R. Martin


The World of Ice and Fire
Wydawnictwo Czarna Strona, 2014
328 str.

Spowite w pyle wojny Westeros i żyjące na ziemiach Siedmiu Królestw rody, mają przeszłość bogatą w tajemnice i intrygi. Pokorny królewski sługa - maester Yandel, w "Świecie Lodu i Ognia", postara się przybliżyć czytelnikowi, to co skrywają karty historii, a co dla zwykłego śmiertelnika mogłoby pozostawać zagadką.

źr.
Nawet zagorzali fani Gry o Tron, którzy przeczytali każdy dotychczas wydany tom serii i z uwagą obejrzeli wszystkie odcinki serialu, muszą przyznać, że Saga Pieśni Lodu i Ognia, ma w sobie mnóstwo niewiadomych, a bogactwo uniwersum świata, w który zostaliśmy wprowadzeni, zasługuje na szersze objaśnienie. Na szczęście George R.R. Martin wraz z dwójką założycieli strony Westeros.com, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fanom, ofiarując im w ręce księgę, po której poznaniu gwarantuję wam - poczujecie się tak, jakbyście dopiero co, tak naprawdę odkryli Westeros czy poszczególne rody. To idealne uzupełnienie sagi, swego rodzaju prolog wprowadzający nas w zawiłą opowieść pełną wojen, krwi, miłości i ognia...

źr.
Ze "Świata Lodu i Ognia", dowiemy się wszystkiego czego trzeba, by umiejscowić w czasie wydarzenia czy osoby, o których do tej pory jedynie słyszeliśmy. Poczynając od Historii Starożytnej, czyli Ery Świtu, przybycia Pierwszych Ludzi, powstania Valyrii, przybycia Andali, poprzez podbój Aegona Zdobywcy i prześledzenia całej linii Targaryenów, aż po czasy współczesne, czyli władanie Roberta Baratheona. Poczytamy również o Siedmiu Królestwach samych w sobie i rządzących nimi rodami, a także o ich niezwykłych, owianych legendami twierdzach. Na koniec, poznamy także Essos z Dziewięcioma Wolnymi Miastami i pozostałe ziemie, położone dalej.

źr.
Lektura tej książki gwarantuje czytelnikowi, że uniwersum sagi stanie mu się bliższe, bardziej realne i znajome. A wszystko nie tylko dzięki przewspaniałym ilustracjom, które wzbogacają poszczególne strony i pozwalają nam prawidłowo sobie wszystko wyobrazić, ale głównie poprzez niesamowitą, pełną treść. Narracja oddana maestrowi Yandelowi, okazała się pomysłem w dziesiątkę, bo jako iż jest to uczony, przedstawia nam fakty, a do reszty niewiadomych, dystansuje. Jeśli któreś uniwersum książkowe zasługiwało na takie rozwinięcie - to właśnie świat George'a R.R. Martina. Osobiście - jestem zachwycona ilością wiedzy, przekazanej nam przez autorów, zachwycona poznania sekretów i dziejów rodziny Targaryenów, które rzuciły mi całkiem nowe światło na rozgrywające się obecnie w sadze wydarzenia i na poznaniu zakątków świata Lodu i Ognia, o których do tej pory nie miałam pojęcia.

"Świat Lodu i Ognia" to pozycja, z którą zdecydowanie powinni się zaznajomić fani sagi. Stanowi źródło niezwykłej wiedzy, ale też przewspaniały kawał lektury, dla tych, którzy już zdążyli pokochać uniwersum i dla tych, którzy są go ciekawi. Nie sądzę, by można było uciec od absolutnego uwielbiania tej książki i doceniania jej oraz tego, jakie tajemnice przed nami odkryła.

Pozdrawiam,
Sherry


Saga Pieśni Lodu i Ognia:
Gra o Tron | Starcie królów | Nawałnica mieczy: Stal i śnieg | Nawałnica mieczy: Krew i złoto | Uczta dla wron: Cienie śmierci | Uczta dla wron: Sieć spisków | Taniec ze smokami - część 1 | Taniec ze smokami - część 2 | The Winds of Winter | A Dream of Spring

2 komentarze:

 1. Ja to się najpierw muszę zaznajomić z sagą xD

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie słusznie. :D Mnie też pasowałoby przeczytać kolejne tomy, bo lekko się zacięłam. :D
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń