sobota, 24 maja 2014

Złodziej pioruna - Rick Riordan


Seria: Percy Jackson i bogowie Olimpijscy
Tom: 1/5
Liczba stron: 358
Wydawnictwo: Galeria Książki
Wydane: maj 2009

"Wiecie co, wcale nie chciałem być półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodziłem do szkoły, grałem w koszykówkę i jeździłem na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu... przeżyć. Zrozumiecie to, jak przeczytacie opowieść o wszystkim, co stało się po tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem!"

źródło
Percy Jackson jest niezwykłym dwunastolatkiem. Ma ADHD i dysleksję. Niesamowita nowość prawda? Przecież zwykle mamy styczność w książkach z niemal ideałami, jeśli chodzi o bohaterów. Oprócz tego, Percy jest bardzo zagubiony. Wokół niego dzieją się niekoniecznie normalne rzeczy, a on nie ma pojęcia co z tym robić.Gdy zostaje wyrzucony z kolejnej szkoły, wraca do swojej matki i ojczyma - Gabe'a. Nie może znieść jak ten, traktuje swoją żonę i z trudem hamuje emocje. Matka Percy'ego - Sally postanawia wybrać się z synem na wycieczkę, na plażę, która ma dla niej szczególne znaczenie. Wiąże się ono z ojcem chłopca. To właśnie na tamtej plaży rozpoczyna się tak naprawdę cała boska przygoda dwunastolatka. 

Na Percy'ego, jego mego matkę i przyjaciela - Grovera, który okazuje się półkozłem - satyrem, napada Minotaur. Mityczny potwór z legendarnego labiryntu. Co prawda dwunastolatek zabija go, ale niestety z walki wychodzą żywi tylko chłopcy. Sally rozpada się w pył. Tak oto Percy ląduje na Obozie Półkrwi, gdzie dowiaduje się, iż ma boskie pochodzenie. Nie może w to uwierzyć. Co więcej, okazuje się, iż jego ADHD i dysleksja mają swoje przyczyny i są to tak naprawdę nie wady, a zalety!

„Poczułem w żołądku dziwaczny ogień. Najdziwniejsze było to, że nie kojarzył się ze strachem. Raczej z niecierpliwością. Pragnieniem zemsty.” 

źródło
Jak to w przypadku Percy'ego bywa, od początku pobytu w obozie pakuje się w tarapaty. Wpada w konflikt z córką Aresa, która to niestety jest trudnym przeciwnikiem, bowiem odziedziczyła po ojcu - bogu wojny, wiele genów. Jest silna, niesamowicie dobra w walce, a przede wszystkim wredna. Jednakże Percy wie, że w razie czego ma na kogo liczyć. Choćby wspomniany wyżej Grover - który okazuje się jego Opiekunem, czy też nieco przemądrzała, córka Ateny - Annabeth. Wsparcie odnajduje też w synu Hermesa - Luke'u i Chejronie, który jest półkoniem. Mnie natomiast urzekła inna postać, a mianowicie - Pan D. Zrzędliwy dyrektor obozu, który swoją posadę uważa, za najwyższego rodzaju karę. Jego docinki zwalają z nóg. 

źródło
Podczas walki o sztandary, parę dni po przybyciu głównego bohatera do obozu, Posejdon - władca mórz i oceanów przyznaje się do syna. Jako, że wielkiej trójcy (Zeus, Hades i Posejdon) nie można mieć dzieci, od razu Percy'emu zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Na domiar złego Zeus oskarża go o kradzież Pioruna! Największej i najpotężniejszej broni Gromowładnego. Percy wraz z przyjaciółmi udają się na misję, podczas której muszą odnaleźć piorun i udowodnić iż syn Posejdona jest niewinny. Czeka ich nie lada wyzwanie bo na każdym kroku spotykać będą różnego rodzaju niebezpieczeństwa. 

„Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart.” 

źródło
Ta książka jest genialną pozycją. Niektórzy wykłócają się iż jest to podróbka Harry'ego Pottera, ale ja uważam, że właśnie seria Pana Riordana jest doskonałym przykładem na to, że w dzisiejszych czasach jak tylko się chce można być oryginalnym. Wplątanie greckiej mitologii w XXI wiek to pomysł niezwykle udany. A jako, że ja jestem wielką fanką właśnie mitów i legend to w tej sadze odnalazłam samą siebie. Wraz z serią Pani Rowling, Percy Jackson stanowi dla mnie potęgę literatury młodzieżowej. Przesympatyczny styl Riordana, niesamowita kreacja bohaterów, przygody, o jakich marzy czytelnik... A do tego akcja i humor - których nie zabrakło aż do ostatniej strony. 

Z całego serca pragnę wam polecić serię o Percy'm Jacksonie, a szczególnie tym, którzy uwielbiają Harry'ego Pottera. Zdziwicie się jak jak ta seria was pochłonie. 

Z czystym sercem daję tej książce najwyższą ocenę: 10/10

Pozdrawiam,
Sherry

______________________________________


Na podstawie pierwszej części tej sagi powstał już film, który nawiasem mówiąc został bardzo negatywnie przyjęty i ze strony krytyków i ze strony fanów Riordana. Byli bardzo zniesmaczeni ekranizacją bowiem większość wydarzeń i szczegółów odbiegała od tego co się działo w książce. Owszem. W filmie zamiast dwunastolatków grała już młodzież, akcja również nie była idealnie dobrana. Ja tymczasem jestem... zaskoczona. Nie starałam się oglądać tego filmu jak... adaptację. Bo tak naprawdę książka stanowiła tu tylko podstawę. Osobiście jestem w miarę zadowolona z filmu. Podobał mi się. Był bardzo przyjemnym umileniem wieczoru. Z chęcią obejrzę kolejną część jak tylko wejdzie do kin. 


źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz