piątek, 23 maja 2014

"Przysięga" - Kimberly Derting

źródło
Tytuł: Przysięga
Autorka: Kimberly Derting
Trylogia: Przysięga 1/3
Wydawnictwo: Amber
Wydano: 14 lutego 2013
Liczba stron: 272

Ludania jest krajem z bardzo surowymi prawami, których nieprzestrzeganie grozi karą śmierci. Bezwzględna królowa rządzi państwem, budując swoją opinię na podstawach zastraszania i terroru. Nawet najmniejsza próba sprzeciwu wobec niej kończy się dla zwyrodnialca szubienicą. Ponadto królowa nie jest do końca uczciwa wobec swoich poddanych. Stosując magię, tak zwaną esencję, przejmuje ciała swoich dziedziców, by po raz kolejny władać państwem, tym razem jednak za pomocą innych rąk. W ten sposób jej rządy trwają w najlepsze. Wszystko się kończy, gdy kobieta już w podeszłym wieku, ma dziedziców tylko męskiej linii. Jako, że na tronie zasiąść może tylko i wyłącznie kobieta, królowa zmuszona jest do wszczęcia poszukiwań nowego ciała, które będzie mogła przejąć, by po raz kolejny stać się królową. Jednak nowa następczyni tronu nie może być byle kim, w końcu chodzi o objęcie korony! Władczyni szuka kogoś specjalnego, wyjątkowego, posiadającego odpowiednie predyspozycje...

„Słowa kryły znaczenie, ale w głosie kryły się emocje”

źródło

Tymczasem społeczeństwo w Ludanii podzielone jest na klasy mówiące różnymi językami. Najmniejsze naruszenie zasad, nawet spojrzenie w oczy przedstawicielowi wyższej klasy, karane jest śmiercią. Siedemnastoletnia Charlaina należy do kasty kupców. Ma rodziców, którzy prowadzą restaurację, młodszą siostrę niemowę, najlepszego przyjaciela, a także piękną przyjaciółkę Brook, która potrafi uwieść każdego mężczyznę. Z pozoru wydaje się normalną dziewczyną, jednak w rzeczywistości posiada niebezpieczny dar, który może przynieść naprawdę przerażające skutki. Charlie rozumie bowiem wszystkie języki, choć w rzeczywistości nie powinna. Przez całe życie ukrywała tę umiejętność jednak spokój dnia powszedniego burzy się, gdy spotyka Maxa. Przystojny, tajemniczy, zagadkowy chłopak mówi językiem, którego ona nigdy wcześniej nie słyszała. Co więcej: zna jej sekret. I jednym tylko oskarżeniem może skazać ją na śmierć. Charlie wie, że musi trzymać się od niego z daleka jednak jest to o tyle trudne, że nie jest w stanie o nim przestać myśleć... O nim i o jego magnetyzującym spojrzeniu oraz dotyku godnym anioła.

„Przysięga była nie tylko obietnicą. Była jednocześnie rozkazem"


"Przysięga" jest pierwszą częścią trylogii osadzonej w dystopijnym świecie, w którym technika łączy się ze średniowieczem i na odwrót. Gdzie ludzie żyją w strachu przed karą, królową i buntownikami, zagrażającymi Ludanii. Opowieść o Charlie i jej przyjaciołach jest przyjemną historią ze świetnie wykreowanymi postaciami i nieziemskim światem stworzonym na modłę Kimberly Derting. Z całą pewnością wstęp do serii wzbudził we mnie sympatię. Autorka pokazała, że w łatwy, miły, przyjemny i lekki sposób można przyciągnąć uwagę czytelnika, a następnie mamić go swoimi pomysłami. Strasznie spodobał mi się podział na klasy i to, że każda miała swój język. Mimo, iż może książka nie zalicza się do pozycji "górnych lotów" to jest niesamowicie relaksująca i przyjemna w odbiorze. Do minusów trzeba tu dopisać przewidywalność oraz banalność niektórych zdarzeń i sytuacji. Jeśli ktoś oczekuje od książek czegoś więcej niż przyjemnej rozrywki, obawiam się, że będzie musiał zrezygnować z lektury "Przysięgi". Pozostałym - życzę miłego czytania.

6/10

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz