piątek, 23 maja 2014

"Jad. Chcę ukraść twoje życie!" - S.B. Hayes

Źródło
Tytuł: Jad. Chcę ukraść twoje życie!
Oryginalny tytuł: Poison Heart
Autorka: S.B. Hayes
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 26 kwietnia 2013
Liczba stron: 395

Źródło
Pewnego dnia w niewielkim brytyjskim miasteczku, Katy Rivers zauważa dziewczynę. I choć z pozoru niewinna sytuacja, wydaje się naprawdę nieznacząca, w rzeczywistości, jest przełomowym wydarzeniem w życiu głównej bohaterki. To od tamtej właśnie pory, jej sielanka, przeradza się w prawdziwy koszmar. Genevive jest w wieku Katy, ma podobne rysy twarzy, kolor włosów, te same zainteresowania i talenty. Mimo wszystko wydaje się być lepsza od Katy. Jest szczuplejsza, jej oczy są większe i bardziej zielone, cała wydaje się lśnić, prace są wyjątkowe, a wszystko co robi jest dopracowane, co z kolei prowadzi do tego, że dziewczyna zjednuje sobie wielu kolegów. W parę dni, zaprzyjaźnia się z przyjaciółkami głównej bohaterki, by później wziąć na celownik jej chłopaka - uroczego artystę - Merlina. Genevive w otwartej rozmowie z Katy, informuje ją, iż zjawiła się w jej życiu by je zniszczyć i ukraść. Od tamtej pory, piękna nieznajoma jest prawdziwym koszmarem dla panny Rivers. Powoli niszczy każdy aspekt codzienności Katy, w ten sposób wzbudzając w niej agresję i zazdrość, co z kolei prowadzi do tego, że traci ona i chłopaka i przyjaciółki. Ogarnięta szałem dziewczyna zastanawia się czemu tak naprawdę Genevive przybyła, skąd ją zna i jak znalazła małe miasteczko. Zaczyna podejrzewać, że za wszystkimi wydarzeniami stoi czarna magia. W miarę upływu czasu, Katy postanawia przeprowadzić własne śledztwo na temat olśniewającej nieznajomej i tym samym odkryć mroczne tajemnice z przeszłości. Prawda może być o wiele cięższa do zniesienia, niż mogłoby się wydawać... 

„Jeśli kogoś kochasz, musisz dać mu wolność.”

Źródło
Thriller psychologiczny autorstwa S.B. Hayes opowiada tak naprawdę o tym jak łatwo najbliżsi, stają się wrogami, jak szybko przyjaciele przerodzić się mogą w nieufnych znajomych, jak ludzie ulegają pięknu zewnętrznemu, nie bacząc na wewnętrzne. Opowieść co prawda skupia się na ukazaniu walki nastoletniej Katy o swoje życie, na wkraczaniu w dorosłość, na mierzeniu się z pierwszą miłością, przyjaźnią i tak dalej, ale mam wrażenie, że przede wszystkim, autorka próbowała pokazać tę zależność codzienności od losu i przypadku. W tle przewija się śledztwo Katy, tajemnice, podejrzenia i intrygi. Tak naprawdę do końca czytelnik nie jest pewien czy na następnej stronie nie natknie się na czarownice lub inne paranormalne istoty, czy też prawda okaże się znacznie bardziej skomplikowana. Historia na swój sposób jest naprawdę mroczna, klimat utrzymany jest na każdej stronie powieści, za co pani Hayes należą się wielkie brawa. I choć przypuszczenia i podejrzenia co do ostatecznego rozwiązania zagadki można wysnuć już podczas prologu, to opowieść obfituje w zaskakujące wydarzenia, które próbują zmylić i czytelnika i Katy.

„Prawda nie zawsze jest taka, jaka się wydaje.”

Źródło
Osobiście nigdy nie darzyłam thrillerów specjalną sympatią, co niewątpliwie wpłynęło na końcową ocenę, aczkolwiek samą książkę czytało się z jednej strony szybko, a z drugiej... naprawdę ciężko. Brakowało mi pewnej dynamiki, z którą w innych powieściach mam do czynienia. Śledztwo, moim zdaniem trochę za wolno posuwało się do przodu, a zachowanie bohaterów w pewnych fragmentach, przyprawiało mnie o wściekłość. Niewątpliwie autorka chciała rozbudzić w czytelniku uczucie niesprawiedliwości, kiedy Genevive jawnie zatruwała i kradła życie głównej bohaterki, ale... sama nie wiem. Od początku, wątek dziewczyny pragnącej zniszczyć komuś innemu codzienność, mi się nie podobał, co z kolei obniżyło końcową ocenę. Możliwe, że dla sympatyków tego typu książek, ta powieść będzie naprawdę niezwykłą przygodą i lekturą przyjemną jak na jedno popołudnie czy wieczór, ja jednak pozostanę przy swojej opinii. Kreacja świata była całkiem dobra, zresztą tak samo jak i postaci, choć moim zdaniem, brakowało im pewnych cech, dzięki którym czytelnik się do nich przywiązuje. Nie potrafiłam się utożsamić z główną bohaterką, ponieważ postępowała zupełnie inaczej niż ja bym sobie tego życzyła. Ostatecznie rozwiązaniu wszystkich tajemnic nie towarzyszyły fajerwerki i efekty specjalne, co też nieco wytrąciło mnie z równowagi. Natomiast jeśli chodzi o plusy to... powieść czyta się szybko (choć dla mnie była ona męcząca), parę zwrotów akcji naprawdę mnie cieszyło, ponieważ motywowało Katy do działania. Walka panny Rivers z Genevive również została ciekawie przedstawiona. Sam pomysł wydawał mi się oryginalny, a autorka naprawdę zyskała tym w moich oczach. Jednak jak dla mnie, największą zaletą pozostanie, wspomniany już przeze mnie, ponury klimat opowieści. Był niemalże namacalny i to chyba właśnie dzięki niemu, dobrnęłam do końca tej niecodziennej lektury. 

Czy powieść jest dla was? Sami musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Ja tymczasem wystawiam ocenę: 6/10. 

Pozdrawiam,

Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz