środa, 6 marca 2019

STAGS - M.A. Bennett


Wydawnictwo Media Rodzina, 2019
368 str.

Chyba każdy z nas chciałby gdzieś przynależeć. Greer dostała się do prestiżowej szkoły STAGS dzięki stypendium i towarzysko niezbyt dobrze sobie radzi próbując wmieszać się w tłum bogatych dzieciaków. Pewnego dnia, dostaje kuszące zaproszenie od najbardziej wpływowego ucznia w szkole... Zaproszenie, które każe jej zmierzyć się z krwawą grą w łowcę i zwierzynę.

źr.
Już na początku chcę zaznaczyć, że od dawna nie miałam do czynienia z tak intrygującą powieścią YA. Określono tę książkę mianem thrillera młodzieżowego i trudno się nie zgodzić, że zawiera jego elementy, ale jest w tej pozycji coś tak unikalnego, co każe mi myśleć, że nie da się jej tak naprawdę zaszufladkować do jakiejkolwiek  kategorii. Narratorką jest nastoletnia Greer - maniaczka filmów, stypendystka, odrzucona przez rozpieszczone bachory uczące się w STAGS. Wprowadza nas w historię z młodzieńczą naiwnością i energią, nie dając równocześnie zapomnieć, że wszystko jest dużo mroczniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Postacie są wykreowane naprawdę sensownie. Fakt że nie miałam przeciwwskazań jeśli chodzi o ich zachowanie, bo  było adekwatne do młodego wieku wiele znaczy, ponieważ sporo autorek książek młodzieżowych ma problem z utrzymaniem realizmu i dopasowywaniem motywów i zachowań bohaterów do ich nastoletniego wieku. Pani Bennett świetnie się spisała jeśli o ten element chodzi.

źr.
Fabuła jest dosyć prosta i właściwie większość z tego o czym Greer nie ma bladego pojęcia, można bez problemu przewidzieć, ale nie ujmuje to niepokojącemu klimatowi historii. Podoba mi się, jak błędnymi szlakami chwilami wędrowała bohaterka, nie przeszkadzało mi, że wiedziałam więcej od niej - wręcz przeciwnie, fakt, że miałam przed oczami większy obraz wydarzeń sprawiał, że mogłam spokojnie obserwować to jak Greer się rozwija, jak popełnia błędy i uczy się, równocześnie wpadając w kolejne i kolejne kłopoty. Nie mogę powiedzieć, by ta powieść była idealna, ale wydaje mi się, że jak na standardy pozycji młodzieżowej, naprawdę się wyróżnia. Jest intrygująca, ciekawie napisana, atrakcyjna pod względem akcji i rozgrywającej się intrygi oraz mroczna, co może sprawić, że wielu czytelników do niej przylgnie i nie będzie w stanie oderwać od treści. W gruncie rzeczy mnie również trudno było przerwać lekturę, po jej rozpoczęciu. Rozwijająca się fabuła i pogłębiające wątki każą przewracać kolejne kartki i obserwować poczynania bohaterów w coraz to gęstszej i gęstszej atmosferze.

źr.
STAGS to świetnie napisana książka. Jest w niej ujmująca prostota, naiwność i lekkość, ale równocześnie gęsty mrok, krwawa intryga i mało etyczne zachowania oraz debaty na temat otaczającego nas świata, które zmuszają do refleksji. Szczerze mówiąc, nie spodziewałabym się po powieści młodzieżowej takiej różnorodności, a jednak M.A. Bennett pozytywnie mnie zaskoczyła. Jej powieść jest w jakiś sposób przyjemna, ale również niepokojąca, urocza i zatrważająca w tym samym czasie. Plastyczne opisy uruchamiają wyobraźnię, a gładko tocząca się akcja coraz bardziej angażuje czytelnika w historię. Już naprawdę od dawna nie miałam do czynienia z tak niespotykaną pozycją, zwłaszcza skierowaną dla młodzieży. Co ważniejsze jednak, przyjemność z jej czytania może czerpać nie tylko młoda osoba. Myślę, że starsi docenią to jak posępna i osobliwa jest.

Jeśli szukacie czegoś kompletnie innego, czegoś co oderwie was od rutyny, czegoś może niedoskonałego, ale z pewnością unikatowego i intrygującego - zdecydowanie zachęcam do poznania STAGS. Zwłaszcza jeśli przepadacie za pozycjami YA, ale nie tylko. To pozycja, która myślę, że wielu z was pozostawi zmieszanych i w jakiś sposób wyryje się wam w pamięci, w sposób w jaki to zrobiła to ze mną.

Pozdrawiam,
Sherry


Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina, za udostępnienie mi egzemplarza powieści!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz