czwartek, 21 lutego 2019

Fantastic Beasts and Where to Find Them: The Original Screenplay - J.K. Rowling


W Polsce książka wydana przez Wydawnictwo Media Rodzina

"Worrying means you suffer twice"

Film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć pokochałam całym sercem: za genialnie dobranych aktorów, za przepiękne efekty graficzne, za perfekcyjny montaż i fantastyczny soundtrack. Scenariusz w formie papierowej chciałam mieć z wielu powodów i tylko jednym z nich było wspaniałe wydanie, które od razu przyciągnęło mój wzrok. Lektura okazała się naprawdę cudownym doświadczeniem. Czemu?

Przede wszystkim, scenariusz pozwala docenić fabułę jeszcze bardziej, bo czytając powieść nie doświadczamy tego co oferuje film: muzyka, efekty specjalne, mimika aktorów i tak dalej i tak dalej. Dzięki książce skupiamy się na tym co się dzieje, na tym jak zachowują się bohaterowie i to naprawdę pozwala rozkochać się w sposobie, w jaki J.K. Rowling utkała tę historię. Zwracamy większą uwagę na to jak postacie reagują na poszczególne wydarzenia i zdecydowanie bardziej doceniamy przepiękne cytaty i złote myśli, które wypowiedziane na ekranie, mogły zaniknąć w tle, przy bardziej emocjonujących scenach. 

Jestem naprawdę wdzięczna, że to dzieło powstało, ponieważ didaskalia naprawdę wyjaśniły mi sporo rzeczy, które mi umknęły, gdy oglądałam film? Głównie dlatego, że mając do czynienia z produkcją, nie skupiałam się na nich tak bardzo, natomiast lektura pozwoliła mi się nieco zatrzymać i  faktycznie po-reflektować o tym, z czym miałam do czynienia w historii. Didaskalia dały mi szersze zrozumienie na temat Newta i jego przygód i sprawiły, że mogłam inaczej spojrzeć na pewne sceny. Cała historia jest wciągająca i przykuwa uwagę, więc scenariusz czyta się w zastraszającym tempie.

Jeśli jesteście fanami uniwersum Rowling, zdecydowanie powinniście dać tej pozycji szansę - choć doradzałabym poznanie jej PO oglądnięciu filmu, bo doświadczenie historii przed ekranem jest tego warte. Poza tym, książka jest absolutnie wspaniale wydana i nie mówię tu tylko o okładce, ale również o wnętrzu pełnym ślicznych, klimatycznych rysunków. Estetycznie, ta pozycja, naprawdę figuruje na liście moich ulubieńców.

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz