sobota, 2 września 2017

Rozkaz zagłady - James Dashner


The Kill Order
Prequel trylogii "Więzień Labiryntu"
Papierowy Księżyc, 2015

Nie zawiera spoilerów z trylogii!

Upadek ludzkości

źr.
Byliście kiedyś ciekawi, jak wyglądałby koniec świata? Mark i Trina nie zastanawiali się nad tym za bardzo... dopóki nie stał się ich nową codziennością, a oni nie zostali zmuszeni do szaleńczej walki o przetrwanie. Jakimś cudem przeżyli. Lecz nie miejcie złudnych nadziei, iż będą w stanie odbudować to co stracili czy zaznać odrobiny spokoju i wytchnienia. Nie, kiedy pewnego dnia, w poapokaliptycznej rzeczywistości pojawia się nowe zagrożenie - wirus, sprawiający, że ludzie wpadają w szał. Czy istnieje sposób na uniknięcie choroby? Skąd się wzięła? Co ważniejsze - czy istnieje lekarstwo? I czy bohaterowie zdążą je znaleźć zanim wszytko co znali do tej pory, zamieni się w ruinę i stosy trupów?

"Czasem w pogłoskach i czczej gadaninie jest trochę prawdy."

źr.
Mimo że trylogia Więzień Labiryntu jest jedną z moich najulubieńszych perełek, jeśli o młodzieżowe dystopie chodzi, nigdy specjalnie nie kryłam się z tym, że z radością dowiedziałabym się co było ZANIM zaczęło się szaleństwo związane z labiryntem i Thomasem. Na szczęście James Dashner postanowił wyjść na przeciw oczekiwaniom i ciekawości fanów, tym sposobem dając życie Rozkazowi zagłady, który nie tylko odpowiada na mnóstwo pytań mogących pojawić się w głowach czytelników trylogii, ale także gwarantuje przygodę, o której nie będzie można zapomnieć, zwłaszcza w kontekście tego co wydarzyło się później. Książkę można czytać bez znajomości historii Thomasa, jednak lekturę doradzałabym po poznaniu Więźnia Labiryntu, ze względu na pewne spoilery, ujawniające mnóstwo smaczków, które stanowią podwaliny trylogii.

"Boisz się. To dobrze. Dobry żołnierz zawsze się boi. To znaczy, że jesteś normalny. Liczy się to, jak sobie radzisz ze swoim strachem."

źr.
James Dashner jest jednym z tych autorów, którzy mnie nie rozczarowują, jeśli o koncept historii chodzi. Jeśli spodziewaliście się, że po doskonałej, barwnej, bogatej w detale trylogii, Dashner niczym już nie zaskoczy w prequelu, miło jest mi was poinformować, że jego głowa jest pełna pomysłów, z czego - szczęśliwie dla nas - skrzętnie korzysta. Na dodatek jego bohaterowie zawsze są pełnokrwiści i okazują się idealnymi przewodnikami po obcej dla czytelnika rzeczywistości. Autor wie w jaki sposób wykreować postacie, które nie tylko wydadzą nam się odbiciem nas samych, ale także związać nasze losy z ich w taki sposób, byśmy ich przygody i zmagania przeżywali z wielkim zaangażowaniem.

"Wymyśliłabym jakieś genialne usprawiedliwienie, ale uczciwość jest najlepszą polityką."

źr.
W Rozkazie zagłady, dostajemy szansę na towarzyszenie Markowi i jego towarzyszom w walce o coś co może w ogóle nie istnieć. Przez lekturę przebija się desperacja, rozpacz, zmęczenie i szalona determinacja, które możemy poczuć na własnej skórze, co może mówić wam coś o talencie pisarza. Na dodatek nie ogranicza się on do pisania jedynie o tym co dzieje się w teraźniejszości, gdy na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie - wirus. Umiejętnie przeplata dramatyczne wspomnienia Marka z tym, czemu stawia czoła obecnie, tworząc tym samym katastrofalną wizję świata i tego w jaki sposób, tragiczne wydarzenia, niszczą i na nowo budują człowieka. Mimo że akcja całej książki dzieje się na przestrzeni kilku dni, obfituje ona w tak wiele nagłych, dynamicznych zwrotów i opisów umożliwiających nam nawet pełniejsze przeżycie tego wszystkiego, że nie czujemy przesytu czy niedosytu.

"Byliśmy w piekle i wróciliśmy, dzieciaku."

źr.
Rozkaz zagłady to powieść, która jest doskonałym dopełnieniem trylogii Więzień Labiryntu, jak również rewelacyjną książką dystopijną samą w sobie. Dashner nie zawodzi, budując napięcie od pierwszych stron, tylko po to, by pozostawić nas na koniec z otwartymi ze zdziwienia ustami i dreszczami na ciele. Pozycja nie tylko jest gwarancją emocjonującej, ale i fascynującej lektury, ale także historią, która naprawdę może zmusić do myślenia. Ile warta jest nasza egzystencja? Czy pewne życia są ważniejsze od innych? Jak bardzo jest w stanie zmienić się człowiek, pozostawiony przed dylematem: stać się potworem i przeżyć, czy zachować tradycyjne, moralne wartości i zginąć? Książki Dashnera to swoiste studium ludzkich zachowań w różnym środowisku i okolicznościach, jak również opowieści, zostawiające czytelnika z apetytem na więcej.


Zdecydowanie polecam!

8/10
Pozdrawiam,
Sherry
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz