wtorek, 27 czerwca 2017

Buntowniczka z pustyni - Alwyn Hamilton


Rebel of the Sands
Buntowniczka z pustyni, tom 1
Wydawnictwo Czwarta Strona, 2017
365 str.

Stopieni z pustynią

źr.
Znacie to uczucie, gdy czujecie się jakby świat się wokół was zaciskał i nie pozwalał w pełni oddychać? Jakbyście znajdowali się w pułapce, z której nie ma wyjścia? Jakbyście się dusili? Mniej więcej tak czuje się Amani - nastoletnia dziewczyna z błękitnymi oczami, w zabitej dechami dziurze - Dustwalk, gdzie się urodziła i dorastała. Krnąbrna, uparta, wychowywana przez ludzi, którzy nigdy jej nie chcieli i nie mieli specjalnych wyrzutów sumienia, by traktować ją jak śmiecia i karmić nienawiścią, w końcu decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zbiec. Splot okoliczności, pewna decyzja i przypadkowy, tajemniczy obcokrajowiec, całkowicie zmieniają jednak naturę owej ucieczki. W jednym momencie nie jest już tylko dziewczyną, która chciała opuścić małą osadę, wykazując się nieposłuszeństwem wobec swojego opiekuna - staje się towarzyszką zbiega oskarżanego o zdradę i poszukiwanego w kraju. Jak potoczą się losy Amani na smaganej pustynnymi wiatrami ziemi?

źr.
Alwyn Hamilton w pierwszym tomie trylogii opowiadającej historię Błękitnookiej Amani, zabiera nas prosto w objęcia wirującego piasku i prażącego słońca, umiejscawiając akcję powieści na pustynnych ziemiach ludu krainy Miraji. Nad osadami krążą opowieści o mistycznych, magicznych istotach, które opuściły te strony przed laty, oraz o stworzeniach nocy, nawiedzających domostwa i mieszkańców. W świecie wyraźnego patriarchatu i umniejszania roli kobiety do funkcji okazjonalnej rozrywki do łóżka i pozbawionej rozumu czy prawa do własnego zdania służącej, trudno się dziwić, że Amani próbuje znaleźć sposób by zyskać prawo do decydowania za siebie. Napędzana pragnieniem odnalezienia swojego miejsca na świecie, zabiera nas w ekscytującą podróż wgłąb tyranizowanej przez bezwzględnego Sułtana krainy. Wraz z nią, poznajemy realia miejsca, w którym łączy się mistycyzm, magia i nauka. W którym ścierają się siły natury i czegoś przekraczającego ludzkie zrozumienie. To wszystko daje nam w efekcie tak barwną panoramę wydarzeń, że trudno jest nie przyglądać się wszystkiemu z zachwytem.

źr.
Autorka pisze powieść z takim wdziękiem, jakby urodziła się, by to właśnie robić. Czaruje słowem, fascynuje legendami otaczającymi Miraji i urzeka plastycznymi opisami, dzięki którym szybko mogłam poczuć się tak, jakbym sama znalazła się na suchej pustyni, a piaskowe burze smagały moje ciało. Akcja toczy się swoim rytmem, jednak dynamika utworu i świecie splatane wątki, każą nam tkwić przy lekturze aż do ostatnich stron i z rozszerzonymi oczyma obserwować przebieg zdarzeń. Atmosfera się zagęszcza, klimat zaciska na czytelniku, a przygoda Amani, staje się także czymś angażującego widza. Książka jest frapująca, ujmująca - na swój sposób, a przy tym naprawdę zabawna i lekka. Równie ważna jest droga jaką pokonują bohaterowie we własnych umysłach i sercach - możemy obserwować subtelne zmiany w ich nastawieniu na przestrzeni całej książki i to jeden z moich ulubionych elementów tej pozycji. To taki rodzaj powieści, które się pochłania, a nie czyta i nim się obejrzycie, przewracacie ostatnią stronę.

źr.
Jeśli choć w najmniejszym stopniu przepadacie za młodzieżowymi książkami fantasy - koniecznie dajcie szansę Buntowniczce z pustyni. Połączenie pustynno-mistycznego klimatu z legendami, akcją, emocjonującymi przygodami i nietuzinkowymi bohaterami, dało w efekcie tytuł, wobec którego żaden sympatyk tego typu powieści nie powinien przejść obojętnie. Wydaje mi się, że Alwyn Hamilton jest jedną z tych autorek, które rozwijają się wraz z kolejnymi tytułami, dlatego mam wrażenie, że kolejne tomy tej trylogii będą nawet jeszcze mocniej angażować i zachwycać czytelników. Jako że w moim przypadku - apetyt na dalsze przygody Amani rośnie w miarę czytania, nie mogę się już doczekać kontynuacji. Subtelny, ale uroczy wątek miłosny, główna bohaterka z niewyparzonym językiem i tajemnice, które wciąż skrywa Miraji, to tylko jedne z nielicznych zalet, które czekają na tych co odważą się wkroczyć w świat wykreowany przez panią Hamilton. Jeśli lubicie magnetyczne, absolutnie fascynujące i magiczne na swój własny sposób powieści - serdecznie polecam!

8/10
Pozdrawiam,
Sherry


Buntowniczka z pustyni | Zdrajca tronu | Duchy rebelii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz