sobota, 24 czerwca 2017

Edukacja Sebastiana - Jane Harvey-Berrick


The Education of Sebastian
Korepetycje z miłości, tom 1
Wydawnictwo Pascal, 2017
464 str.

Za młody by kochać

Caroline Wallace po dziewięciu latach, wraca do słonecznego San Diego wraz z mężem - wojskowym. To tam, pewnego letniego popołudnia zauważa przystojnego młodzieńca, w którym z trudem rozpoznaje Sebastiana - chłopca, którego znała przed laty, gdy mieszkała w Kalifornii. Teraz po niewinnym dziecku nie pozostał już ślad, zastąpiony przez młodego mężczyznę, zmagającego się jednak z dawnymi demonami. Pomiędzy trzydziestoletnią, nieszczęśliwą kobietą i niezrozumiałym nastolatkiem, wybuchają iskry. Czy zdążą się przerodzić w coś więcej, zanim wścibscy, otaczający ich ludzie wywęszą aferę?  

Edukacja Sebastiana to pierwszy tom trylogii opowiadającej historię zakazanego romansu Caroline i dużo od niej młodszego Sebastiana. Jane Harvey-Berrick bierze pod ostrzał faktycznie nielegalną, z perspektywy prawa, relację i układa dramatyczną, słodko-gorzką opowieść pełną poświęceń, cierpienia, nieporozumień, walki i czułości. 

źr.
Muszę pochwalić kreację bohaterów i tła, które ich otacza. Caroline jest uciskaną w domu mężatką, której życie obraca się wokół apodyktycznego męża, dyktującemu jej jak się zachowywać. Sebastian z kolei, jako syn wojskowego i wyrachowanej, zimnej kobiety, który nigdy nie zaznał ciepła rodzinnego, zmaga się nie tylko z trudną sytuacją domową, ale również perspektywą niejasnej przyszłości. Więź, która wykwita pomiędzy nimi, mimo że skandaliczna, nieco naiwna, a ze strony chłopaka - wręcz szczenięca, ma swoje logiczne podłoże. Obydwoje są zagubieni, obydwoje czują się jak w pułapce. Obydwoje poszukują ciepła drugiego ciała i tego rodzaju uczucia, które uskrzydli, a nie złamie. Duet przechodzi przez ewolucję na przestrzeni książki i mimo że jej akcja rozciąga się przez mniej niż miesiąc, ich dorastanie do roli indywidualnych person, nie uzależnionych od nikogo i dojrzewanie do miłości, jest przedstawione w bardzo wyraźny sposób i mam wrażenie - stanowi filary tej powieści.

źr.
Książka nie należy do tych, które cokolwiek wprowadzą w życie czytelnika. Stanowi raczej ucieczkę przed rzeczywistością i obowiązkami i idealnie nadaje się na przerywnik w czytaniu, pomiędzy czymś ambitniejszym. Akcja toczy się wolno - początkowych kilka rozdziałów, właściwie ciągnęło się bez końca, jednak gdy uczucie bohaterów się krystalizuje, a romans przeradza w faktyczne zagrożenie i coś zakazanego, atmosfera się zagęszcza. Styl autorki nie należy do tych rewelacyjnych, właściwie to w wielu momentach miałam wrażenie, jakbym przegapiła część dialogów, ponieważ wypowiedzi były urwane z kontekstu i nieco patetyczne, jak na mój gust, jednak zdecydowanym plusem pozostaje tempo w jakim można przebrnąć przez pozycję. Również opisy aktów miłosnych pozostawiają wiele do życzenia, są... nijakie i pozbawione gorąca i pasji, o których autorka tyle pisze. 

Edukacja Sebastiana nie była najlepszym romansem, jaki miałam okazję czytać, jednak zwróciła moją uwagę na kilka aspektów moralności, o których wcześniej nie myślałam. Jak tkwienie w toksycznym związku, perspektywę innych patrzących na miłość jakby miała limit wiekowy, od którego staje się "czymś poważnym", a nie zwyczajnym zauroczeniem. Gdyby nie kilka sytuacji, gdzie wystąpił znienawidzony przeze mnie motyw "przypadkowych zbiegów okoliczności" i nieco przegadane, ale dramatyczne zakończenie, myślę, że moja opinia na temat tej pozycji byłaby lepsza, niż końcowa. 

Jeśli szukacie jakiegoś wakacyjnego romansu, który być może was porwie - być może nie, ale zdecydowanie każe wam po-reflektować przez chwilę nad ludzkimi wyborami i moralnością, pierwszy tom trylogii Korepetycji z miłości, powinien spełnić wasze oczekiwania. Jane Harvey-Berrick wie jak zakończyć książkę, by czytelnik czuł się spragniony kontynuacji, poza tym, na nowo rysuje rzeczywistość wojskowych i ich rodzin oraz warunków w jakich żyją, więc zainteresowanych tematyką i poszukiwaczkom trudnych historii miłosnych, zachęcam do spróbowania. 

4/10
Pozdrawiam,
Sherry


Edukacja Sebastiana | Edukacja Caroline | Semper Fi


Powieść miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Pascal. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz