sobota, 2 stycznia 2021

Sny. Czego możemy się z nich dowiedzieć? - Ada Edelman


Wydawnictwo Kobiece, 2020
280 str.

Śnienie nie jest sprawą oczywistą dla każdego z nas, a przynajmniej nie w równym stopniu, skoro istnieją ludzie z bardzo barwnymi snami, ale są też tacy, którzy budzą się bez wyraźnych wspomnień sennych. Od czego zależy to czy śnimy czy nie? Co mogą przekazywać sny? Jak je interpretować i czy w ogóle warto przykładać do nich wagę? 

Otrzymane z księgarni Taniaksiazka.pl, Sny. Czego możemy się z nich dowiedzieć? to książka dla tych, których ciekawi temat śnienia. Warto jednak już na początku zaznaczyć, że dzieło to nie jest sennikiem, więc jeśli liczycie na pozycję uczącą jak interpretować sny, czy nawet encyklopedię znaków i wyjaśnień, obawiam się, że tutaj nie znajdziecie tego czego szukacie. To co jednak odkryjecie to historię tego jak ewoluował koncept śnienia i jaki stosunek miała do niego kultura i nauka na przestrzeni wieków. Ponadto, autorka postara się nauczyć czytelnika umieszczać sny w różnych kontekstach, a także skupi się na udowadnianiu, że pomiędzy tym co widzimy gdy śpimy, a naszą psychiką, istnieje wyraźne połączenie.

Książka jest naprawdę sensownie napisana. Rozpoczynamy od informacji dotyczących tego kiedy i dlaczego rozkwitło zainteresowanie nauki snami, jaki wpływ na postrzeganie i badanie snów mieli Freud czy Jung, tylko po to, by później przejść do poznania szczegółów historycznych o różnych kulturach i narodach i tego jak postrzegali oni sny. Jeśli interesujecie się światem lub historią, wierzę, że ta część książki przypadnie wam do gustu, autorka bowiem zabiera nas w prawdziwą podróż dookoła świata, rozpoczynając od Egiptu i ich boga snu Serapisa, przez Indie, Chiny i inne, tylko po to, by skończyć na wierzeniach plemiennych. 

Bardzo ciekawy wydał mi się również rozdział zatytułowany "Oblicza snów", w którym to autorka podzieliła się z nami różnego rodzaju wyznaniami, listami i historiami osób, których sny okazały się czymś o wiele więcej niż przypadkowymi obrazami zmęczonego umysłu. Wraz z krótką analizą i ciekawostkami, Ada Edelman uczy zwracać uwagę na szczegóły i dostrzegać pewne powiązania między tym co nas otacza, a tym co sugerują sny. Lekturę kończymy dowiadując się mnóstwo ciekawostek związanych z tym, jak sny kształtowały historię, czy sztukę oraz jaki wpływ na dzieje ludzkości mogli mieć wróżbici. 

Książka nie była do końca tym czego się spodziewałam, ale mimo wszystko nie żałuję, że miałam okazję ją przeczytać, bo sporo się z niej dowiedziałam. Poza tym, jako osoba przepadająca za historią, odkryłam, że sposób w jaki autorka potraktowała sny, umieszczając je w różnych kontekstach: kulturowych i historycznych, bardzo przypadł mi do gustu. Jeśli ciekawi was tematyka oraz zastanawiacie się co takiego można wynieść ze śnienia, zdecydowanie zachęcam do zainteresowania się tym tytułem. Jeśli jednak tematyka ta nie do końca was przekonuje, polecam sprawdzić ofertę księgarni Taniaksiazka.pl na inne poradniki

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz