sobota, 27 czerwca 2020

Dar gniewu - Arun Gandhi


Wydawnictwo Kobiece, 2020
288 str.

"Inspiruj świat miłością, a nie strachem"

Będąc na pograniczu dzieciństwa i młodości, Arun spędził dwa lata ze swoim dziadkiem - Mahatmą Ganhim, ucząc się od niego, zdobywając doświadczenie i nabywając wiedzę o życiu w zgodzie z sobą samym i innymi. W obliczu kryzysu przed jakim staje cywilizacja XXI wieku, gdzie rządzi przemoc, wyzysk i korupcja, a po całym świecie szerzy się nienawiść i nietolerancja, spisane przez Aruna wspomnienia i lekcje Gandhiego zdają się mieć podwójnie ważne znaczenie. 

Zakładam, że każdy choć raz słyszał nazwisko Gandhiego, a może niektórym z was są nawet znane idee, które głosił za życia. Wielu widziało w Mahatmie świętego, nigdy nie popełniającego błędów, inni cenili go za pacyfistyczne podejście i dbanie o wszystkich wokół, jeszcze inni na zawsze będą go pamiętać jako osobę, która pomogła ukształtować współczesne państwo Indii. Dla Aruna jednak, człowiek ten nie był tylko inspiracją, lecz również ukochanym dziadkiem. Czytając recenzowaną dziś przeze mnie pozycję, przyszło mi do głowy, jak miło jest poznawać tak wielkie i znakomite osobistości, jak Gandhi, oczami ich najbliższych. Dzięki nim, "ludzie legendy" wydają nam się bardziej rzeczywiści i ludzcy.

Arun w swojej książce zaciera obraz Mahatmy Gandhiego jako nieskalanego świętego, wspominając, że sam Gandhi nigdy nie uważał się za wyjątkowego, czy perfekcyjnego, a i nieobce były mu błędy. To co czyniło z niego tak wyjątkową postać, to to jak pomimo niesprzyjających czasami warunków, jak pomimo pomyłek, przezwyciężał dumę i umiał przyznać, że nie zawsze ma rację; oraz to jak ciężko pracował by zadośćuczynić krzywdy i do końca walczył o bardziej przyjazną, sprawiedliwą rzeczywistość, rozsiewając nasiona miłości i pokoju, gdziekolwiek się pojawiał.

Pełna wspomnień książka Aruna, to przede wszystkim wyraz uznania wnuka dla dziadka oraz swoista podróż przez doświadczenia z Mahatmą, które pomogły ukształtować Aruna jako człowieka i pozwoliły mu znaleźć powołanie. Pozycja ta pełni jednak inną ważną rolę, a mianowicie przypomina czytelnikowi jak istotne jest dbanie o innych, życie w zgodzie, odpowiadanie na nienawiść miłością i znajdowanie kompromisów poprzez rozmowę, zrozumienie i poznawanie innych punktów widzenia. Gandhi poucza, by wypierać dumę na rzecz empatii, wyrzekać się uprzedzeń na rzecz życzliwości i wybierać szukanie podobieństw, zamiast różnic.

Szacunek, zrozumienie, akceptacja, wdzięczność, empatia. Według Mahatmy Gandhiego, to one stanowią filary biernego oporu - filozofii, którą kierował się w życiu on sam, a która to pozwoliła mu zainspirować miliony istnień. Prowokowanie zmiany to jednak czasochłonne zajęcie - świetnie objaśnione na stronach dzieła Aruna Gandhiego. Biorąc pod uwagę, czemu stawia czoła ludzkość obecnie i jak spopularyzowane stało się odpowiadanie agresją na agresję, myślę, że nie przesadzę jeśli napiszę, że naprawdę dobrze byłoby by jak najwięcej ludzi choć raz przeczytało tę pozycję i postarało się przyswoić sobie jej nauki. Mahatma był otwarty na wszystkie kultury i religie świata, a jedyne czego oczekiwał od innych, to kierowanie się empatią, oraz by każdy starał się dostrzegać wartość współistnienia z innymi, w zgodzie i pokoju.

Dar gniewu to książka prosta i zrozumiała, zawierająca jednak tyle uniwersalnych lekcji, że może stanowić nieskończone źródło inspiracji, dla chcących uczynić świat nieco piękniejszym i pełnym zrozumienia oraz empatii. Ciepła, prawdziwa, przynosząca pociechę pozycja, zawiera wspaniałe nauki, poruszające wspomnienia i anegdoty z życia zarówno Aruna jak i Mahatmy. Motywuje do zmiany, zmusza do refleksji i napełnia czytelnika poczuciem przynależności. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać, a do jej poznania zachęcam absolutnie każdego.

Pozdrawiam,
SherryKsiążkę, w atrakcyjnej cenie, możecie kupić na Taniaksiazka.pl (którym to bardzo dziękuję za udostępnienie pozycji). Kliknijcie na grafikę poniżej:


Polecam jednak sprawdzić całą ofertę księgarni na książki filozoficzne. Wystarczy kliknąć poniżej: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz