czwartek, 2 listopada 2017

Za tobą - Kelly Luce


Pull Me Under
Wydawnictwo W.A.B., 2017
335 str.

Powrót do korzeni

Mieszkająca w Stanach Rio, chciałaby pogrzebać za sobą mroczną, ciągnącą się za nią przeszłość i prawdę o Chizuru Akitani - pół-Japonce, pół-Amerykance, która tak naprawdę dla wszystkich była obcą. Niestety wraz ze śmiercią ojca, Rio zostaje zmuszona do skonfrontowania się z tym, co minęło, a co w jej pamięci wypaliło niedające o sobie zapomnień znamię. 

źr.
Kelly Luce napisała powieść psychologiczną, badającą psychikę człowieka, zaatakowanego w dość młodym wieku, różnego rodzaju, tragicznymi bodźcami. Śmierć rodzica, specyficzne wychowanie, otaczający ją ludzie i poczucie wybrakowania oraz niedopasowania. Na przykładzie Rio, stającej się uosobieniem dziecięcej agresji i przemocy, widzimy jak wspomnienia oraz doświadczenia tworzą dorosłą kobietę, starannie skrywającą prawdziwą twarz za maską. Wizja dojrzewającej w takich a nie innych warunkach młodej dziewczyny, przeobrażającej się w żonę oraz matkę, stanowi prawdziwe studium zachowania osoby noszącej znamię samotności oraz pustki. Cała historia wyraźnie obraca się wokół wspomnień mieszających się z teraźniejszymi problemami, fabuła w gruncie rzeczy przypomina siatkę splecioną z przeszłości i wydarzeń obecnych, które wzajemnie się dopełniają, budując wokół czytelnika pełny obraz.

źr.
Ważnym elementem powieści jest obecność Japonii. Czy to pod postacią architektury, kultury, zachowania, języka, czy też japońskiego systemu wartości, wychowania oraz gościnności. Książka jednak nie pokazuje jedynie łagodnej i pięknej strony tego kraju - tej pełnej świątyń, krajobrazów i tradycji, które aż chciałoby się zobaczyć na własne oczy. Autorka nie szczędzi opisów tego jak wygląda codzienność osoby będącej obcokrajowcem. Pokazuje też dość brutalne oblicze prawa i systemu karalności w Japonii. Myślę, że osoby zainteresowane krajem będą zadowolone mogąc zobaczyć dla odmiany inną stronę państwa, natomiast nie-zainteresowani z pewnością docenią otoczkę psychologiczną powieści i przyjemne pióro autorki. Wiele można bowiem o tej książce powiedzieć, jednak Kelly Luce nie da się odmówić interesujących pomysłów i ciekawego, dość pochłaniającego wykonania. Lektura jest - mimo tematyki - łagodna, przez historię wręcz się płynie, a wszystko to przez bijący ze środka spokój. 

W gruncie rzeczy, jedynymi elementami, wzbudzającymi we mnie mieszane uczucia, były: kreacja głównej bohaterki oraz zabieg budowania napięcia przez autorkę, który nie doczekał się interesującego, satysfakcjonującego zwieńczenia. Przez większą część czasu, czułam się tak, jakbym czekała na coś wielkiego - na jakieś wielkie, fabularne BUM. Zdawać by się mogło, że wszystko do tego zmierzało - niestety, koniec końców żadnych fajerwerków nie było i być może nie rozczarowałoby mnie to tak bardzo, gdyby nie systematycznie budowane napięcie. 

Jeśli chodzi o kreację bohaterki, to autorka miała pomysł i poszła swoim tropem co okazało się interesujące, jednakże... Takie a nie inne przedstawienie Rio, nie pozwoliło mi się z nią zżyć czy jej do końca współczuć. Zbyt wiele było w niej niewiadomych, zbyt wiele sprzeczności i demonów skrytych pod powierzchnią. Ten zabieg jednak warto wspomnieć, bo dla wielu może okazać się największym plusem historii.

Za tobą to pozycja nasączona esencją Japonii. Kelly Luce stworzyła książkę, której akcja mimo że biegnie dość wolno, wciąga od pierwszych stron i z każdą kolejną wzbudza coraz większy niepokój. Pozwala zobaczyć różne rodzaje miłości, kłamstwa oraz pustki i zmusza do przemyśleń nad etyką, moralnością oraz odstępstwami od normy. Polecam wszystkim zainteresowanym powieściami psychologicznymi i orientem.

Pozdrawiam,
Sherry


Powieść miałam okazję poznać dzięki uprzejmości Grupy FOKSAL. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz