niedziela, 27 listopada 2016

Szczęśliwszy o 10% - Dan Harris


10% Happier
Wydawnictwo Edgard, 2016
264 str.

Historia prawdziwa

Dan Harris jest współprowadzącym programu "Nightline" oraz "Good Morning America". Żyje w Nowym Jorku wraz z ukochaną żoną Bianką. Nie zawsze jednak tak było. Jego droga do miejsca, w którym znajduje się teraz, była pełna ostrych zakrętów i spadających mu pod nogi kłód. W publikacji "Szczęśliwszy o 10%", Dan odkryje przed nami swoje tajemnice i wprowadzi nas w techniki ułatwiające życie. 

Uwielbiam pozycje, w których autorzy skupiają się na psychologii, rozwoju człowieka i pokonywaniu trudności. Zauważyłam jednak, że wiele z nich nie przekonuje mnie w stu procentach. Debiut Dana Harrisa jest pod tym względem wyjątkowy. Może dlatego, że książka nie jest nudną, pozbawioną charakteru tyradą, a prawdziwymi wspomnieniami mężczyzny, który z natury jest cynikiem i zmagał się z wieloma trudnymi sytuacjami w swoim życiu, faktycznie wydała mi się czymś niezwykłym i przemówiła do mnie w sposób, w jaki chciałam by to zrobiła.

źr.
Warto zacząć od tego, że pomocny w pochłanianiu tej pozycji jest fakt, jak autor szczerze i prostolinijnie dzieli się z nami swoją przeszłością i grzeszkami nie cenzurując myśli, nie ugrzeczniając swojego zachowania. Mam wrażenie, że książka idealnie oddała jego cyniczny charakter, a tym samym sprawiła, że wszystkie jego wątpliwości czy kłopoty, faktycznie wzbudzały we mnie jakieś emocje. Dan w sposób ujmujący, ale też odważny, opisuje swoje poglądy na różne sprawy, takie jak rozwój osobisty, wiara, religia, pościg za ambicją, poszukiwanie sposobu na bycie szczęśliwym. A poznając krok po kroku, jego podróż przez różne stadium wątpliwości i irytacji, odkrywamy jak dociera do miejsca, które pomogło mu znaleźć spokój.

źr.
Myśli Harrisa podane w książce są zabawne, ale też poważne. Zabójczo szczere i nieprzesłodzone. Intrygujące i pochłaniające. Dan nie kryje się z tym, że jest człowiekiem z krwi i kości i też ma chwile słabości, a jego poszukiwania sposobu na ujarzmienie krytycznego głosu w głowie nie były czymś co przyszło łatwo. Dzieli się z nami swoim wstydem, zażenowaniem, strachem, urazami z przeszłości, stresem i wątpliwościami, a dzięki temu w pełni możemy zobaczyć szereg zmian jakie w nim następują na przestrzeni lat. Towarzysząc mu w tej drodze, odkrywamy potęgę spokoju, wartość medytacji i sposoby na poradzenie sobie z całym bagnem, którego doświadczamy na co dzień. Lektura jest odkrywcza, dowcipna i mądra w tym samym czasie, co najważniejsze jednak - faktycznie coś w człowieku odblokowuje. 

Jeśli chcecie zobaczyć jak mężczyzna, który miał atak paniki przed milionami widzów w telewizji, zmienia się w Dana Harrisa, którego znamy teraz, jako człowieka sukcesu, który znalazł swoją równowagę - serdecznie polecam lekturę "Szczęśliwszego o 10%". Jest inspirująca i szczera w tym samym czasie. 

Pozdrawiam,
Sherry


Publikację miałam przyjemność poznać dzięki uprzejmości wydawnictwa Edgard. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz