sobota, 9 czerwca 2018

Muszę to wiedzieć - Karen Cleveland


Need To Know
Wydawnictwo W.A.B, 06.06.2018
385 str.

Gdy bycie zbyt dobrym prowadzi do tragedii

źr.
Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia odkrywacie coś naprawdę wielkiego. Tajemnicę, która niszczy wszystko w co do tej pory wierzyliście. Nagle okazuje się, że podstawy życia jakie budowaliście są tak naprawdę oparte na kłamstwie. Nie wiadomo komu wierzyć, komu zaufać. A to dopiero początek lawiny dramatów. Analityczce CIA Vivian, na kartach powieści Karen Cleveland, przyjdzie zmierzyć się z konsekwencjami odkrycia, które w istocie może oznaczać koniec rodzinnego życia jakiego znała, a także może stanowić zagrożenie jej kariery i co ważniejsze - które zmusi ją do kwestionowania zachowania i pobudek osoby stanowiącej - do tej pory - źródło wsparcia, troski i miłości. Czy za przepełnionymi oddaniem oczami może kryć się zdrajca? Usiądźcie wygodnie, zapnijcie pasy i przygotujcie się na jazdę bez trzymanki, gdzie kłamstwa i półprawdy będą grały pierwsze skrzypce.

źr.
Przy recenzowaniu tego tytułu warto wspomnieć, że autorka powieści - Karen Cleveland przez osiem lat pracowała jako analityczka w CIA, zawód więc - nie jest jej obcy. Możecie się zatem domyślić, że znajomość tematu, procedur i szczegółów, o których może wiedzieć chyba jedynie osoba "z wewnątrz" zaowocowała powstaniem dzieła naprawdę wyjątkowego i niesamowicie pochłaniającego. Czytanie tej pozycji jest równie ekscytujące jak oglądanie serialu kryminalnego, tyle że tutaj, o wszystkim opowiada osoba znająca się na rzeczy. Sam koncept walki z czasem, mierzenia się z kłamstwami i potencjalną zdradą na poziomie wykraczającym poza życie rodzinne, a mogącym stanowić zagrożenie dla kraju, a także idea ukazania walki CIA z agentami rosyjskimi działającymi w Stanach, brzmi obiecująco i miło mi napisać, że książka jest równie fascynująca i niesamowita na jaką brzmi. Osoby zainteresowane tytułem muszą się przygotować na zapierającą dech w piersiach przygodę, która nie pozwoli im przerwać lektury aż do samego końca.

źr.
Autorka wiele uwagi poświęciła psychologicznej stronie zachowania poszczególnych bohaterów, dając nam w efekcie pozycję, o której trudno przestać myśleć nawet - a może ZWŁASZCZA, po przeczytaniu ostatniej strony. Tematyka przez cały czas oscyluje wobec idei kłamstwa, dając czytelnikowi powód do refleksji i zastanawiania się jak patrzeć na różne rodzaje fałszu, jak czuć się w stosunku do pewnych postaci wiedząc o ich pobudkach, nie znając jednak wszystkich szczegółów i obserwując walkę z konsekwencjami ich decyzji. Książka w istocie, jest niezwykle fascynująca i zajmująca, a odkrywanie kolejnych jej warstw staje się największą frajdą w trakcie czytania. Działania bohaterów prowokują co myślenia i wywołują cały wachlarz emocji, trudno jest bowiem nie zżyć się z nimi, zwłaszcza, że całość możemy obserwować oczami Vivian, a towarzyszenie jej pozwala widzieć nie tylko co się dzieje w teraźniejszości, ale także spoglądać nieco w przeszłość.

źr.
Mogę nie mieć zbyt często do czynienia z thrillerami, ale mam nadzieję, że mi zaufacie, kiedy napiszę, że zdecydowanie warto zabrać się za ten tytuł. Styl pisarki pochłania, fabuła zapada w pamięć, kolejne wątki są coraz bardziej pasjonujące, a głębia zachowań postaci i ta psychologiczna strona wszystkiego, pozwala tytułowi faktycznie wryć się w pamięć czytelnika. Poza tym, dynamika i zwroty akcji zapewniają moc wrażeń i grożą zarwaniem nocki, więc jeśli szukacie czegoś co pozwoli wam całkowicie oderwać się od szarości dnia codziennego, zdecydowanie doradzam sięgnięcie po powieść Karen Cleveland. Sporo mówi się w tej pozycji o nieprawdzie, manipulacji, zdradzie, poświęceniu i lojalności i w jakimś stopniu - mieszanka tych elementów kupiła mnie w stu procentach. Muszę to wiedzieć to także powieść o kobiecie, której, stojąc na rozdrożu, przyjdzie zmierzyć się z poczuciem samotności. O kobiecie zmobilizowanej by ocalić rodzinę i zachować jakąś cząstkę człowieczeństwa, patriotyzmu i oddania temu na czym jej zależy. Jeśli jesteście ciekawi co będzie musiała poświęcić i czy jest jakaś szansa na wybrnięcie z naprawdę fatalnej sytuacji, w której się znalazła, serdecznie polecam!

Muszę to wiedzieć to kawał solidnie napisanego thrillera, który hipnotyzuje, przyciąga i czaruje nie dając chwili wytchnienia. Z całą pewnością mogę napisać, że jest to książka godna otaczającego ją rozgłosu.

Pozdrawiam,
Sherry


Powieść mogłam przeczytać dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej FOKSAL. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz