poniedziałek, 10 października 2016

Emocjonalne SOS - Guy Winch


Emotional First Aid
Wydawnictwo Muza, 2016
368 str.

Papierowa apteczka

źr.
Doktor Guy Winch to psycholog, który postanowił napisać książkę, by pomóc stworzyć apteczkę pierwszej pomocy tym, którzy emocjonalnie cierpią. Jak słusznie zauważył w swoim tworze, istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z fizycznymi ranami czy przeziębieniami - apteki dają nam do dyspozycji tony lekarstw, tabletek, syropów czy bandaży. Co jednak zrobić, kiedy to nasza psychika ucierpi? W końcu każdego człowieka czeka w życiu, zmierzenie się z pasmem nieszczęść i trudności. Guy Winch udowadnia, że leczenie naszych uczuć i emocji jest równie ważne, jak leczenie fizycznych obrażeń, bo jak wszyscy wiemy - w nieleczoną ranę - także psychiczną, może wdać się zakażenie, przynoszące szereg nieprzyjemnych skutków...

źr.
Książka "Emocjonalne SOS" skupia się na siedmiu najpoważniejszych urazach psychicznych. Odrzucenie. Samotność. Strata i trauma. Poczucie winy. Rozpamiętywanie. Porażka. Niskie poczucie własnej wartości. W poszczególnych rozdziałach, Guy Winch pisze dokładnie o tym jakie są psychiczne rany zadawane przez dany uraz, do czego prowadzą i jak niszczą człowieka, po czym skupia się na sposobach leczenia, podając kilka metod, które mają nam pomóc w kuracji. Autor opatruje treść w przykłady, z jakimi miał do czynienia podczas sesji terapeutycznych z wieloma ludźmi, po czym doradza kiedy należy sięgać po profesjonalną pomoc. Wszystko to podane jest w łatwo przyswajalnej formie i pomimo poważnej tematyki, Guy Winch, jako psycholog, potrafi trafić do czytelnika w taki sam sposób, w jaki trafia do swoich pacjentów.

źr.
"Emocjonalne SOS" to naprawdę porządna, solidnie wykonana książka. Jako poradnik, niczego nie narzuca, raczej zmusza do przemyśleń i prezentuje naprawdę dobrą jakość. Myślę, że wszystko to zawdzięczamy profesjonalizmowi autora, który nie jest jakimś tam przypadkowym szarym człowiekiem, ale faktycznym psychologiem, który z podanymi urazami psychicznymi, miał do czynienia w życiu nie raz, nie dwa. Wie o czym pisze, do całości dołącza szereg ciekawostek na temat badań psychologów, a i jego techniki na radzenie sobie z danymi ranami emocjonalnymi, są naprawdę dobre. I mimo, iż ten twór nie pomoże osobom, które mają kliniczną depresję - bo jak kilkakrotnie zauważył Guy Winch - jest taki poziom cierpienia człowieka, kiedy naprawdę, wymaga konsultacji ze specjalistą, myślę, że każdy powinien zmierzyć się z tą pozycją i stworzyć swoją osobistą apteczkę pierwszej pomocy, bo po poznaniu "Emocjonalnego SOS" dociera do nas w pełni, jak istotna powinna być, dla każdego.

Pozdrawiam,
Sherry


Pozycję miałam możliwość poznać, dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz