środa, 19 października 2016

Serial: Downton Abbey - sezon 1

źr.
Sezony: 6
Serial zakończony
Rok produkcji: 2010 - 2015
Gatunek: Dramat, kostiumowy

Światła i cienie Downton Abbey

Mamy rok 1912. W katastrofie Titanica ginie ponad 1500 osób, a jedną z nich jest krewny hrabiego Granthana, a także dziedzic zarówno dworu Downton Abbey, jak również fortuny Granthanów. Przez fakt, iż hrabia nie ma męskich potomków, jego jedynym następcą okazuje się być daleki - nikomu nie znany kuzyn, wywodzący się z klasy średniej - Matthew Crawley.

Jego przybycie na dwór wywołuje zamieszanie, zwłaszcza że dumna hrabina Granthan ani myśli się poddać i oddać fortunę jakiemuś-tam obcemu. Który na dodatek ma wtykającą nos w nie swoje sprawy, a tym samym psującej jej szyki matkę, oraz co gorsze - ma pracę! W społeczeństwie szlacheckim, tak się nie godzi! Jak potoczą się losy mieszkańców Downton Abbey?

źr.

Downton Abbey jest opisywany jako serial o historii dziejącej się na przestrzeni zmian społecznych w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku i opis pasuje do produkcji jak ulał. W pierwszym sezonie, wiele będzie mowy nie tylko o katastrofie Titanica, ale również sufrażystkach, walce kobiet o prawa oraz bardzo, BARDZO znamienitej dla historii - śmierci pewnego arcyksięcia...

Oprócz politycznego i zaczerpniętego z kart historii tła, Downton Abbey jest przede wszystkim serialem o szlachcie i służbie. O różnicy pomiędzy poszczególnymi kastami społecznymi, obyczajami, zachowaniami, czy prawach. Jest serialem o rodzinie, o lojalności, wierności, miłości i obowiązkach. Wszystko to właśnie, czyni z niego tak interesującą produkcję.

źr.

Dlaczego warto dać szansę sezonowi pierwszemu? Pomimo dość wolnego tempa akcji, serial niezwykle potrafi pochłonąć, zwłaszcza kiedy widz znajdzie sobie wśród licznych bohaterów ulubieńca i zacznie trzymać za niego kciuki. Tutaj praktycznie każdy ma swoją historię do opowiedzenia, swoją drogę do przebycia, a obserwowanie tego wszystkiego nie tylko fascynuje, ale przede również uczy o ówczesnej Wielkiej Brytanii.

Serial zatem znakomicie się sprawdzi się dla tych, którzy przepadają za produkcjami kostiumowymi o nieśpiesznej - acz wciągającej akcji. O specyficznej, sielskiej atmosferze i tych zainteresowanych podziałami społecznymi i życiem arystokracji oraz ich podwładnych w Anglii początku XX wieku.

Osobiście - uwielbiam historię rodziny Granthanów, córki hrabiego - Mary, Edith i Sybil, a zwłaszcza pierwsza i ostatnia, są tak interesującymi personami do obserwowania, że nie można się oderwać od ekranu. Mary to pewna siebie, nieco egocentryczna dziewczyna, którą reszta uważa za chłodną i pozbawioną serca. Kiedy jednak pojawia się irytujący, acz przystojny kuzyn Matthew, który ma odebrać jej majątek tylko dlatego, że ona jest kobietą, a on mężczyzną... cóż. Szykujcie się na ISKRZENIE.

No i Sybil. Słodka, waleczna, pozytywna Sybil. Najmłodsza córka hrabiego - prawdziwy skarb i promień słońca. Nie wspominając o służbie, w której nie brakuje osób, które można kochać, jak i tych, których z całego serca będziecie nienawidzić.

źr.
źr.

Pierwszy sezon Downton Abbey jest pełen intryg i knucia w cieniu, subtelnych ciosów, od tych, po których byśmy się tego nie spodziewali oraz początku mnóstwa zmian w posiadłości oraz życia Granthanów. Jeśli lubicie klimatyczne, wierne historii, spokojne, melancholijne, ale i płynne, dramatyczne seriale kostiumowe - wierzę, że Downton Abbey was zachwyci w równym stopniu co mnie.

Pozdrawiam,
Sherry


sezon 1 | sezon 2 | sezon 3 | sezon 4 | sezon 5 | sezon 6
(recenzje wkrótce!)


źr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz