niedziela, 23 lipca 2017

Testy - Joelle Charbonneau


The Testing
Testy, tom 1
Wydawnictwo YA!, 2014
381 str.

Czas Prób się rozpoczął

źr.
Były już Igrzyska, był Labirynt. W Testach, Joelle Charbonneau wierzcie lub nie, ale niebezpieczeństwo i walka o życie będzie wiązało się z uczeniem... Wiecie jak to jest gdy wasze największe marzenie, zmienia się w największe przekleństwo i brzemię? Cia Vale z Kolonii Pięciu Jezior, została zakwalifikowana do grona kandydatów, którym przyjdzie zmierzyć się z serią Testów, mających za zadanie wyłonić wybitne jednostki, godne studiowania wśród elity. Szczęśliwcy będą się kształcić na przywódców Zjednoczonej Wspólnoty. Podekscytowanej dziewczynie szybko przyjdzie zderzyć się z okrutną prawdą na temat Testów i perspektywą nieuchronnie zbliżającego się niebezpieczeństwa, przed którym nie ma ucieczki. Czym tak naprawdę jest Uniwersytet i jakimi prawami się rządzi? Czy szansę na przetrwanie mają najsprytniejsi, najmądrzejsi czy po prostu ci, którzy nie mają skrupułów? W miejscu, gdzie nie ufać można nikomu, Cia będzie musiała zawalczyć o swoje życie i spróbować nie stracić człowieczeństwa wśród ludzkich bestii i nieludzkich prób.

źr.
W przypadku dystopijnych powieści bazujących na podobnych schematach, trudno uniknąć porównań. Jeśli chodzi o pierwszy tom trylogii Joelle Charbonneau, warto jednak spojrzeć na lekturę świeżym okiem i spróbować się powstrzymać przed doszukiwaniem podobieństw do pozostałych serii z gatunku. Pierwszy tom wprowadza nas w zupełnie nową, katastroficzną rzeczywistość w świecie, którym wstrząsnęła Wojna Siedmiu Faz, pozostawiająca Ziemię w zgliszczach. Otrzymujemy zatem możliwość, ponownego zanurzenia się w świecie dystopii, walki z systemem i poznawania trucizny trawiącej tych, którzy podejmują najważniejsze decyzje w państwie. To wszystko, po przewróceniu ostatniej strony, zostawia nas z wieloma refleksjami na temat tego co oznacza bycie przywódcą, jak my byśmy zachowali się na miejscu kandydatów, lub tego ile możemy wybaczyć czy przemilczeć, jeśli człowiek pozostawiony jest w sytuacji, w której walczy o życie. Czy obowiązują go te same zasady co resztę?

źr.
W nową, interesującą wizję postapo, wkraczamy u boku nastoletniej Cii, której entuzjazm wobec znalezienia się w elicie wyróżnionych kandydatów szybko ustępuje miejsca przerażeniu, gdy uzmysławia sobie, że znalazła się w śmiertelnej pułapce. Nie tylko przyjdzie jej zmierzyć się z wieloma wrogami i wyzwaniami, ale także z dylematem, czy warto komukolwiek zaufać wśród ludzi ogarniętych żądzą przetrwania. Muszę pochwalić kreację głównej bohaterki - dziewczyna jest naprawdę sprytna, ma głowę na karku i raczej nie było wielu momentów, kiedy kwestionowałam jej rozumowanie. Zachowywała się dokładnie tak jak zachowałaby się każda postawiona w jej sytuacji młoda osoba. Joelle Charbonneau oszczędziła czytelnikowi perspektywy poznawania historii z narracji głupiutkiej, naiwnej trzpiotki, której w głowie tylko romanse, zamiast tego pozostawiając nas z bystrą, racjonalną, myślącą logicznie i szalenie ostrożną Cią, przeżywającą wzloty i upadki.

źr.
Powieść czyta się płynnie, ze względu na bardzo dynamiczną akcję. Nowe wątki otwierają się w chwili gdy inne się kończą, a autorka wie kiedy zaskoczyć nagłym zwrotem, dzięki czemu czytelnik przez większą część czasu jest naprawdę pochłonięty lekturą. Na dodatek atmosfera panująca w historii jest niezwykła - strony promieniują napięciem, niemal od pierwszych rozdziałów. Podobała mi się różnorodność Testów i to, że każda kolejna próba, której poddawani byli kandydaci pozostawała nas z wieloma refleksjami. Wydaje mi się, że jednym z niewielu niedopracowanych elementów w pierwszym tomie, było przedstawienie świata. Tak naprawdę niewiele wiemy o Wojnie Siedmiu Faz oraz o wszystkim co jest z nią powiązane. To z czym mamy do czynienia w Testach to Ziemia w czasach powojennych, co ma swoje zalety, ale również pozostawia nas z wieloma pytaniami odnośnie samej wojny i tego co było przed nią.

źr.
Książka ma pewne niejasności i pozostawia nas z paroma pytaniami, na które odpowiedzi będę szukać w kolejnych tomach trylogii, jednak koniec końców naprawdę zasługuje na uwagę, zwłaszcza tych, którzy lubią młodzieżowe, utrzymane w klimacie dystopii historie, w które można wsiąknąć. Joelle Charbonneau nie boi się stawiania niewygodnych pytań, prezentowania nowych sposobów na utrudnienie bohaterom życia czy zmuszania postaci do przekraczania własnych granic. Przy tym jednak daje nam możliwość zatracenia się w lekturze, zakosztowania nuty niebezpieczeństwa i napięcia oraz zżycia się z waleczną, zdeterminowaną Cią i towarzyszenia jej w okrutnej walce, w której ceną jest spokój ducha, a nagrodą przetrwanie. Jeśli szukacie interesującej, dobrze napisanej powieści młodzieżowej z niegłupią bohaterką, delikatnym wątkiem romantycznym oraz ciągnącym się za nastolatkami niebezpieczeństwem, dajcie szansę pierwszemu tomowi trylogii Testy.

7/10
Pozdrawiam,
Sherry


Testy | Samodzielne studia | Egzamin dojrzałości


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj wędrowcze!

Jeśli już pojawiłeś się na Feniksie, byłabym wielce rada, gdybyś był łaskaw pozostawić po sobie jakiś ślad - znak swojej obecności. Nawet nie wiesz ile radości sprawia mi, czytanie komentarzy innych ludzi.

Na każdy z nich odpowiadam (prędzej czy później). :)
Pozdrawiam,
Sherry