środa, 15 grudnia 2021

Magia księżycowa - D.J. Conway


Moon Magick: Myth & Magic, Crafts & Recipes, Rituals & Spells
Wydawnictwo Kobiece, 2021
424 str.

Nie ma wątpliwości, że księżyc od wieków wzbudzał fascynację oraz stanowił inspirację dla wielu legend i wierzeń. Postrzegany zarówno jako zwiastun nieszczęść, jak i pomyślności, do dzisiejszego dnia stanowi nieustanne źródło badań, czy to dla naukowców, czy też fanów mistycyzmu. D.J. Conway postanowiła przybliżyć czytelnikom opowieści, jak i rytuały związane z magią księżycową, a ja mam dziś dla was opinię o jej dziele. 

Otrzymana z księgarni TaniaKsiazka.pl, Magia księżycowa to podzielona na części (skupiające się na każdym z miesięcy roku księżycowego), książka, o sprytnej strukturze, dzięki której autorce udało się zachować spójność i pewien porządek podczas zasypywania nas informacjami. Cenię sobie, gdy ciekawostki w poradnikach podawane są w rozsądnych dawkach, oraz kiedy treść jest przejrzysta i szczęśliwie obydwa te elementy znalazłam w dziele pani Conway. Śliczne wydanie od Wydawnictwa Kobiecego nie tylko prezentuje się niezwykle elegancko w twardej oprawie, ale również czaruje grafikami w środku, urozmaicającymi treść. 

Skoro zaś jesteśmy przy treści, nie będę ukrywać, że na początku byłam dość niepewna, czy sposób w jaki autorka zabrała się do prezentowania wyników swoich wieloletnich badań i doświadczenia z magią, nie będzie zbyt chaotyczny. D.J. Conway postawiła bowiem na swego rodzaju misz-masz informacji. Dostajemy trochę mitologii i wierzeń, trochę rytuałów, trochę rękodzieła, a nawet trochę kulinariów... W żaden z tych tematów jednak nie wgłębiamy się za bardzo, co czasami może być dość irytujące, zwłaszcza jeśli coś szczególnie wzbudzi zainteresowanie, jednakże jest też druga strona medalu! Książka definitywnie zachęca do kontynuowania zgłębiania wiedzy i poszukiwania odpowiedzi na pytania, jakie mogły się nasunąć podczas czytania Magii księżycowej

Pomijając więc moją początkową niepewność odnośnie techniki "wszystkiego po trochę", książkę czytało mi się niezwykle przyjemnie. Napisana lekko, mimo że została wydana dobrych kilkadziesiąt lat temu po raz pierwszy, wciąż zdaje się jak najbardziej aktualna. Coś co szczególnie mnie zachwyciło, to sposób w jaki D.J. Donway skupiła się na zaprezentowaniu nam niezwykłej ilości bóstw - ściśle mówiąc: bogiń z różnorakich mitologii, wierzeń i religii, wszystkich powiązanych z kobiecością, siłą, magią oraz oczywiście księżycem. Od bogiń greckich, rzymskich, celtyckich, poprzez postacie z mitologii chińskiej, japońskiej czy nordyckiej (wymieniając tylko kilka), każda z nich była jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Łączenie kobiecości z mocą, z czasów pre-patriarchatu, nie tylko pozwoliło dostrzec szczególny rodzaj energii, pochodzący od płci pięknej, ale również docenić to, co - szczęśliwie - wciąż nie do końca zaniknęło z kart historii. 

Pozycja ta świetnie sprawdzi się dla początkujących, którzy wśród miszmaszu informacji od autorki, będą mieli okazję wybrać coś dla siebie. Być może znajdziecie coś w sekcji poświęconej przepisom, a może w części o rękodziele, pomagającej wytworzyć interesujące przedmioty? Jeśli jak ja, jesteście nerdami i absolutnie uwielbianie mity i wierzenia, z pewnością przepadniecie na punkcie segmentu "Mity". Oczywiście, książka o tytule Magia księżycowa nie mogłaby obejść się bez magii, a więc autorka praktykująca czarostwo od lat, prezentuje również rytuały, dostosowane do odpowiedniej fazy księżyca oraz pozwalające osiągnąć różne rezultaty. 

Bardzo cieszę się, że miałam okazję poznać tę książkę, ponieważ okazała się inspirującą podstawą do dalszych poszukiwań i zgłębiania wiedzy w innych źródłach. Autorka zdecydowanie ma sporo do przekazania, a jej doświadczenie wyczuwalne jest na wszystkich stronach dzieła. Nie jestem pewna jak pozycję tę odbiorą osoby o zaawansowanej wiedzy o czarostwie, jednak wszystkim początkujących oraz zainteresowanym tematyką, Magię księżycową mogę jedynie polecić. 

Jeśli jednak nie interesujecie się magią czy zaklęciami, bardzo serdecznie zachęcam do sprawdzenia bogatej oferty księgarni Taniaksiazka.pl na poradniki. Jestem pewna, że każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Pozdrawiam,
Sherry


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz