sobota, 28 stycznia 2017

Jak wkroczyć w rok 2017 z angielskim? | English Matters

fot. Sherry

Cześć!

Dziś przybywam by pokazać wam wiedzę opakowaną w magazyny językowe.


Wydanie styczniowo-lutowe zaczynamy od... pieniędzy. Domestic Money Mergers poruszy sprawę, z którą prędzej czy później będzie mieć do czynienia każda para, która jest w długoterminowej relacji. Zarządzanie budżetem, posiadanie wspólnego konta, ekonomia mieszkalna. A to wszystko opakowane w trochę psychologicznych ciekawostek, do czego może prowadzić posiadanie wspólnego konta, lub nie posiadanie wspólnego konta - jakie może mieć skutki na parze i tak dalej.

Gwiazdą zakładki "People and Lifestyle" będzie tym razem Patrice Bart-Williams, znany ze swojej stylu muzycznego - "Sweggae". O muzycznych początkach, kto był jego inspiracją , jak wszystko potoczyło się swoim tempem, tak by w końcu z jego piosenek można było wyczytać pewną filozofię i poglądy. No i w końcu - czym jest Sweggae i skąd się wzięło.

My Passion for Languages to wywiad z Susanną Zaraysky, poligotą, która zdradzi jak skutecznie uczyć się angielskiego, w którym momencie uczeń popełnia błąd i na czym tak naprawdę polega "znanie języka". Co na to wpływa, co mieć na uwadze w trakcie nauki.


Divided Europe to artykuł o decyzji UK by opuścić Unię Europejską. Temat Brexitu nie zostaje jednak tylko opisany na podstawie ostatecznej decyzji i podziale UK w sprawie tej decyzji, jednak zostają też opisane wszystkie procesy w przeszłości, które ostatecznie doprowadziły do takiego obrotu spraw. Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany polityką - myślę, że uzna ten artykuł za bardzo interesujący. 

Electronic Riches skupia się na fenomenie gier w dzisiejszym świecie. O tym jak gracze zostają milionerami, o tym jak granie całymi dniami w gry komputerowe, koniec końców może doprowadzić cię na szczyt, a ty zarobisz całe mnóstwo kasy, nie opuszczając fotela przed komputerem. Artykuł wspomina o wielkich Mistrzostwach dla Gamerów oraz o tym jak wszystko ewoluowało w dość krótkim czasie. 

Gwiazdą okładki tego numeru zostaje nie osoba, a obiekt - Big Ben. Skąd wzięła się taka a nie inna nazwa i czy jest ona tą prawidłową? Poza tym oczywiście dostajemy solidną, acz ciekawą dawkę historii i trochę info o Big Benie w pop-kulturze. 


Bardzo interesującym artykułem jest How Much Culture Is There in Language?, czyli jak sam tytuł wskazuje, będziemy czytać o kulturze w języku i języku w kulturze. Myślę, że każdy kto interesuje się fenomenem językowym czy samymi językami oraz różnicami pomiędzy nimi, wchłonie ten tekst z przyjemnością.

No Boxing on Boxing Day z kolei, to krótki tekst o 26 grudnia i o tym jak przebiega w Wielkiej Brytanii, skąd się wzięła taka nazwa, a to wszystko oczywiście opakowane kilkoma ciekawostkami.

Użyteczne, dla wszystkich uczących się języka angielskiego, będzie Phenomenal Phrasal Verbs. Phrasal Verbs są bardzo użyteczną częścią mowy, pomagają również bardziej obeznać się z językiem, także ich porcja w artykule naprawdę może pomóc w opanowaniu i nauczeniu się materiału w przyjemny sposób. Innym pomocnym w nauce języka artykułem będzie How to Use Adjectives with Sense Verbs, czyli materiał o przymiotnikach, przysłówkach i poprawnym używaniu ich w zdaniach.

Jeśli chodzi o turystykę, tym razem poczytamy trochę o Birmingham, które pomimo złej reputacji sięgającej czasów królowej Wiktorii, posiada mnóstwo interesujących, uroczych miejsc, aż proszących się o odwiedzenie. W końcu miło byłoby posmakować balti, udać się do Bournville i zobaczyć piękne wiktoriańskie budynki, czy odwiedzić miejsce urodzenia Szekspira lub fabrykę czekolady.

Na koniec dostajemy solidną dawkę Breakdance'u. Poczytamy o pochodzeniu tej sztuki, jak to wszystko ewoluowało, jak wygląda teraz, w kwestii współzawodnictwa, a nawet! - będziemy mogli sprawdzić jak nazywa się kilka ruchów.


Wydanie specjalne English Matters, jak sama okładka wskazuje, w całości jest skupione na mówieniu. Osobiście, jestem zachwycona dawką materiału jaka została zebrana w magazynie. Z czym zetkniecie się w tym niezwykłym numerze?

UnPolish Your English to wywiad z dwójką nauczycieli angielskiego, z długoletnim doświadczeniem w nauczaniu. Będzie mowa o tym jak sprawić by angielski uczącego się Polaka, brzmiał bardziej angielsko niż polsko. O tym jakie błędy najczęściej popełniamy, jakie są zasadnicze różnice między naszymi językami. 

A Way With Words z kolei, wskaże kilka znamienitych i dość rozpoznawalnych, brytyjskich głosów. John Peel, Sir Ian McKellen, Kirsty Young czy Dame Judi Dench. Kim są i dlaczego ich głosy są tak specyficzne.

Breaking the Barriers z kolei to dawka nie tylko mówionego angielskiego, ale i psychologii. Wywiad z Magdą Górniakowską - psychologiem-nauczycielką angielskiego. Tym razem dowiemy się co nieco o tym co nas powstrzymuje przed mówieniem - o strachu jaki czujemy, gdy musimy wypowiedzieć się w innym języku. O tym skąd biorą się bariery i jak je pokonać.

Bardzo fajnym artykułem jest również Pop Culture in English. To istna skarbnica wiedzy dla każdego nerda, który chce się przekonać, które słowa współcześnie używane, skąd się wzięły. Może się okazać, że coś o czym myśleliście, że jest w użytku od wieków, zostało wprowadzone do słownika całkiem niedawno... 


W sekcji Learning, poczytamy po pierwsze: o lekcjach mówienia z profesjonalistami, jak wyglądają, jak powinny wyglądać, jaki stosunek jest nauczyciela do studenta i na co profesjonalista zwraca uwagę oraz jak postępuje z uczniem. Po drugie: o nauce języka poprzez Self-correction, czyli poprawianie samego siebie. Po trzecie: o uczeniu się poprawnej wymowy poprzez apki.

Breaking The Ice, jak sam tytuł wskazuje, wskaże nam mnóstwo przykładów zdań, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć z kimś rozmowę w języku angielskim, tym czasem Mastering Idioms, skupi się na idiomach, wyjaśniając nie tylko znaczenie danego idiomu, ale również historię jaka się za nim kryje. Learner's Calendar, pomoże nam utrwalić wiedzę, wskazując 30 przykładów fraz, które są w powszechnym użyciu w UK czy US, a mogą nie być tak oczywiste dla ucznia angielskiego.

Affordable Language Adventures wskaże kilka opcji dla każdego komu marzy się nauka języka angielskiego w UK, a jednak jest przerażony cenami mieszkań/lekcji/utrzymania w Londynie. Artykuł otwiera oczy na inne możliwości, jak wyjazd o bardziej przystępnych cenowo miast, czy transakcję wymienną, na zasadzie wyjazdu do pracy, czy do pomocy, a przy okazji poduczenia się języka i przebywania za granicą za darmo.

No i na koniec, coś dla tych, którzy mają wielkie ambicje, ale... mało zapału. Speaking for Couch Potatoes, pokazuje jak można nauczyć się języka angielskiego, w zasadzie nie wychodząc z domu, czy też uczyć się w trakcie jazdy busem do pracy metodami niekonwencjonalnymi.Obydwa numery English Matters, jak zwykle były bardzo udane, jednak muszę przyznać, że wydanie specjalne mnie w sobie totalnie rozkochało. Myślę, że każdy kto uczy się języka angielskiego, a chciałby faktycznie poprawić swoje umiejętności, nawet bardziej niż "trochę", przy czytaniu magazynu językowego, powinien zainteresować się tym numerem. Można wynieść z niego naprawdę wiele użytecznych informacji czy tricków.

Poza tym, przypominam, że wydawnictwo Colorful Media oferuje magazyny językowe nie tylko dla tych, którzy chcą uczyć się angielskiego. By przejrzeć ofertę, zapraszam na stronę: klik.

Pozdrawiam,
SherryZa obydwa numery, serdecznie dziękuję wydawnictwu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz