niedziela, 5 czerwca 2016

Głosy Skandynawii i hiszpańskie brzmienia | English Matters || Espanol? si, gracias


Cześć!

Mam dziś dla was kolejną recenzję magazynów językowych wydawanych przez Colorful Media. Czeka nas masa ciekawych artykułów i wiele emocji, także nie przedłużając... 


Zacznijmy od English Matters

W numerze 55 z zeszłego roku, na pierwszy plan wysnuwa się kobieta, którą myślę - wszyscy znamy i kochamy (a jeśli nie wszyscy, to przynajmniej większość). Artykuł "Mrs Potter - J.K. Rowling" skupia się na jednej z najpopularniejszych brytyjskich pisarek, odkrywając nie tylko kulisy powstania Harry'ego, ale przede wszystkim, wyciągając na światło dzienne, wiele smaczków z jej prywatnego życia. Można dowiedzieć się na przykład o wielkich dramatach dotykających Jo na przestrzeni lat, o procesie, który sprawił, że koszmar zamienił się w upragniony "happy end" i o tym, jak pisarka chroni swoją prywatność oraz nie spoczywa na laurach, próbując swoich sił także w innych gatunkach. Artykuł niezwykle ciekawy, pozwala poznać Rowling z innej strony. 

Następny artykuł - "Voices of Scandinavia", zwiększa naszą świadomość o znaczeniu muzyki pochodzącej ze Skandynawii. Biorąc za przykłady takie gwiazdy jak - Måns Zelmerlöw (zwycięzcę zeszłorocznej Eurowizji), Avicii (którego myślę, że nie trzeba przedstawiać),  (znaną z piosenki Lean On), czy mojego ulubieńca - Kygo, pokrótce przybliża nam ich sylwetki i przedstawia krótką, acz trafną tezę na temat tego, dlaczego muzyka ze Skandynawii, zwłaszcza w ostatnich latach, robi taką furorę na świecie. 

Kolejny artykuł - dotyczący aktora Bena Barnesa, czytało mi się nawet jeszcze milej, ale bądźmy szczerzy. Kto nie byłby chętny do poczytania o losach tego utalentowanego, uroczego, przystojnego młodzieńca? W "The Chronicles of Ben Barnes" dowiemy się co nieco o tym jak zaczynał, jak rozwijała się jego aktorska kariera oraz w którym momencie nastąpił jej przełom. Kolejny artykuł, z sekcji People and Lifestyle, dotyczy strefy komfortu. Uświadamia, iż niewielu sobie zdaje sprawę, iż taką strefę komfortu posiada, opisuje czym w ogóle ona jest, przedstawia jej zalety oraz wady. To jakie korzyści niesie oraz jak nas ogranicza. Poza tym, z artykułu można dowiedzieć się jak nie zmieniać strefy komfortu - ale nauczyć się wykorzystywać ją do swoich celów. Bardzo trafny, ciekawy, zmuszający do przemyśleń materiał. 

Nie mniej interesujący jest kolejny artykuł: "What's in a Name" dotyczący genezy nazwisk i imion. Napisany przyjemnym, lekkim stylem, ale też z nutą humoru, wzbudza ciekawość i zadowala odpowiedziami na pytania każdego historycznego nerda, podobnego do mnie. 

Artykułem tego numeru "Lifetime Commitment", w którym poczytamy o związkach homoseksualnych oraz rozpowszechnianiu się prawa, które pozwala parom homoseksualnym, zawierać małżeństwa. Nie tylko dowiemy się, gdzie tak naprawdę to wszystko się zaczęło, ale poczytamy też o zapatrywaniu się na to wszystko Papieża, poczytamy o tym co mówią zwolennicy, oraz jakie zarzuty ma druga strona. Materiał z pewnością zmusza do przemyśleń, a poza tym, oferuje obiektywizm, co jest dobre, bo pozwala czytelnikowi zająć swoje miejsce w całym sporze. Inne materiały w strefie Culture to: po pierwsze - artykuł na temat Stanów Zjednoczonych, który przedstawia nam innego rodzaju historię US, nie uwzględniającą wielkich podbojów i wojen, ale za to ujawniającą kulisy zakupów różnych miejsc, stanów i okolic. Po drugie: artykuł Funny Women, z którego dowiemy się co nieco o ważnych rolach kobiecych w komediach i sit-comach. Ciekawe tu będzie nawiązanie do Malapropism czyli do niewłaściwego użycia wyrazów w zdaniach. 

Jeden z moich ulubionych działów Travel - o ironio, przedstawia jedno z moich ukochanych państw - Nową Zelandię! W tym artykule wybierzemy się w podróż po wyspie. Materiał uwzględni fakt jak piękne miejsca wyspa oferuje, z jak wieloma krajobrazami możemy mieć tam styczność, oraz oczywiście nie zapomni wspomnieć o fakcie, że to właśnie tam Peter Jackson upodobał sobie kręcenie scen do filmów z cyklu Lord of the Rings i Hobbit.  Poza tym, mamy co nieco o faunie i florze, o pochodzeniu mieszkańców wyspy i ich specyficznym dialekcie. 

Na wszystkich fanów serialu Downton Abbey czeka miła niespodzianka w postaci całego artykułu o tym widowisku! Byłam niezwykle szczęśliwa, kiedy na niego natrafiłam, bo nie dość, że autor materiału uraczył czytelnika różnymi faktami o serialu, to jeszcze opisał kilka ciekawostek, o których nie miałam pojęcia, mimo że Downton Abbey oglądałam od początku do końca. :)

Dla uczących się języka, szczególnie ważna powinna być jednak sekcja Conversation Matters, gdzie tym razem, zostaną nam przedstawione zwroty u lekarza. Proste zdania, jak zwykle - nieoceniony słowniczek oraz przykładowe dialogi. Tymczasem w Espanol? si, gracias...

W numerze 31 z zeszłego roku, rozpoczynamy od bardzo interesującego artykułu na temat programu studenckiego - Obra Social "la Caixa", który dzięki przyznawaniu stypendiów hiszpańskim studentom, pomaga im się dostać do najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Taki wyjazd oczywiście niesie ze sobą mnóstwo korzyści i przede wszystkim - otwiera przed studentami drzwi do kariery.

Główną gwiazdą tego numeru jest Enrique Iglesias. W artykule na jego temat dowiemy się co nieco o jego pochodzeniu, o rodzinie, o przeprowadzce do Miami i tym czym była spowodowana, o początkach jego kariery muzycznej, o szybkim sukcesie, a nawet o sferze romantycznej. Muszę przyznać, że niewiele wcześniej o Enrique wiedziałam, natomiast po tym artykule - który prawdziwie mnie zszokował pewnymi informacjami (zdradzę tylko, że wiąże się z tym pewne porwanie), czuję że w końcu w pewien sposób poznałam tego hiszpańskiego piosenkarza.

Gwiazdą kolejnego artykułu jest Arturo Perez-Reverte. Również bardzo ciekawy materiał, który przybliżył mi postać pisarza, o którego istnieniu, do tej pory nie zdawałam sobie sprawy. Tu poczytamy między innymi o jego karierze dziennikarza i tego do czego ta praca go doprowadziła. Następnie dowiemy się o jego pracy przy brutalnym programie, która zmusiła Arturo do przemyśleń i wysnucia wniosków, przez które mężczyzna całkowicie zerwał z telewizją i skupił się na karierze pisarskiej.  W końcu - dowiemy się o jego karierze pisarskiej i książkach, które powstały z jego pióra.Następnie - również pozostając w klimatach muzyki hiszpańskiej (hiszpańsko-niemieckiej, ale to szczegół), mamy okazję poczytać o zespole Marquess. Dowiemy się co nieco o grupie czterech muzyków, o stylu ich grania, oraz specyficznych brzmieniach. O sukcesie międzynarodowym i piosenkach, które zapewniły Marquess rozgłos.

Artykuł Vivir en Espana, dotyczy życia w Hiszpanii. Z materiały dowiemy się co nieco o różnych procesach biurokratycznych, Wiecie - wszystko to o czym człowiek się nie zastanawia typu: tymczasowe miejsce zamieszkania, Urząd cudzoziemców, obywatelstwo. Artykuł przeprowadza nas przez poszczególne etapy i informuje o najważniejszych krokach, które musimy podjąć, jeśli chcemy osiedlić się w Hiszpanii. Pouczające.

Kolejny artykuł jest nieco podobny, bo dotyczy Hiszpanii jako celu wypoczynkowego dla obywateli Niemiec, Francji i UK i przedstawia ją jako atrakcję turystyczno-wypoczynkową. Ten materiał ma nieco inny styl i pozwala nam dowiedzieć się o innej stronie Hiszpanii. Takiej, która zainteresuje turystę.

Następnie przechodzimy do ciekawej gry lingwistycznej, która wyjaśnia jak mówić przysłowia. Materiał bardzo przydatny, przejrzysty i czytelny. Jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć - zdecydowanie ten artykuł mu pomoże.W sekcji turystycznej, tym razem wybierzemy się do Ameryki Środkowej i zatrzymamy w Hondurasie. Zaczniemy od krótkiej noty historycznej, zawierającej historię podboju tych ziem, następnie przejdziemy do okresu kiedy Honduras uzyskał niezależność od innych. Ciekawym fragmentem jest ten o gorszej stronie Hondurasu, w której nie brakuje handlu narkotykami, morderstw, wojen gangów. Następnie trochę radośniej - następuje sekcja turystyczna. Oczywiście tu nie mogło zabraknąć wspomnienia o Copán. Później dowiemy się co nieco o położeniu geograficznym, o ukształtowaniu, o faunie i kuchni! <3


Obydwa numery magazynów niezwykle mi się podobały, pozwoliły poszerzyć słownictwo i dowiedzieć się czegoś nowego na tematy, o których zwykle nie myślę. W obydwu magazynach nie było artykułu, który uznałabym za nieciekawy, a zdecydowana większość z nich, nie pozwoliła mi się oderwać od treści.

Dużo ilustracji, słowniczek i ciekawa treść. Jeśli ktoś chce kontynuować naukę językową, zachęcam do sięgnięcia po magazyny Colorful Media. Z pewnością w artykułach znajdziecie coś dla siebie, a nieskomplikowane materiały, pozwolą wam utrwalić sobie różne zwroty.

Pozdrawiam,
Sherry


Magazyny miałam przyjemność przeczytać, dzięki uprzejmości wydawnictwa. Serdecznie dziękuję!


4 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym się nauczyć hiszpańskiego, chociaż mam też w planach fiński :) i chętnie przypomniałabym sobie niemiecki...

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja hiszpańskiego uczę się na własną rękę od zeszłych wakacji i jakoś mi to wszystko leci. :D
   A Colorful Media ma nawet magazyny niemieckie, także przejrzyj ich stronę - może coś ci się spodoba. :)
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń
 2. No niestety nie jestem w grupie docelowej :)

  OdpowiedzUsuń