![]() |
źr. |
Posłuchaj, a zrozumiesz
Feeria Young, 2015
272 str.
Pożegnanie
Nastoletni Hayden popełnia samobójstwo. Ot tak, bez uprzedzenia. Bez poinformowania kogokolwiek. Decydując się na ten desperacki, ostateczny akt skrócenia sobie życia, pozostawia po sobie playlistę, zbiór piosenek, które mają wszystko wyjaśnić. Ale nie wyjaśniają. Nie odpowiadają na pytania, które stawia przed sobą Sam - najlepszy przyjaciel Haydena. Kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za to wszystko? Czy można było tego uniknąć? Jaką część winy ponosi on sam? Czy przyczynił się do samobójstwa swojego jedynego kumpla? Playlista nie jest idealnym listem pożegnalnym. Prowadzi jednak Sama do nowych zakątków w labiryncie życia Haydena. Prowadzi do osób, które mogą pozwolić mu zrozumieć...
"Czasami się martwię, że już zawsze będę się czuł tak samotny, jak teraz."
![]() |
źr. |
Michelle Falkoff postanowiła poruszyć naprawdę ciężki i poważny temat jakim jest samobójstwo, opakowując go w otoczkę lekkości, co w rezultacie poskutkowało tym, że otrzymaliśmy od niej powieść młodzieżową, przez którą można przebrnąć w zastraszającym tempie. W gruncie rzeczy, samobójstwo to nie jedyny temat poruszony przez autorkę. Fabuła ociera się o inne elementy, jak nieporozumienia, poczucie wyobcowania i niezrozumienia, inność, nietolerancję, nękanie, zagubienie, tłumione emocje i niesprawiedliwość. Pani Falkoff postarała się, by poznawanie nawyków i samego życia Haydena było dla nas interesujące, a mierzenie się z elementami, które ostatecznie mogły go pchnąć ku samobójstwu, nie wydawały się niewystarczające. Im bardziej brnęliśmy w labirynt tego co czuł chłopak przed śmiercią, tym mocniej docierało do nas, jak wiele sytuacji koniec końców może zbudować poczucie rezygnacji. Poczucie przytłaczającej samotności. Poczucie, że nic nigdy już się nie ułoży.
Jestem naprawdę zadowolona z tego, że autorka postarała się, by samobójstwo Haydena nie wydawało się przerysowane, a miało pewne podłoże. Samo tło tego wydarzenia i sytuacji, które faktycznie za nim się kryły i do niego doprowadziły, budowane było od początku do samego końca, dzięki czemu czytając książkę, można było poczuć się tak, jakbyśmy naprawdę odkrywali kawałek świata, z jakim postanowił pożegnać się Hayden. Towarzysząca nam przy czytaniu playlista, jeszcze mocniej zbliżała nas do zagubionego nastolatka oraz jego przyjaciela, na którego po samobójstwie kumpla - spadło mnóstwo pytań bez odpowiedzi.
One step closer
![]() |
źr. |
Jeśli chodzi o Sama, który był naszym przewodnikiem po lekturze i życiem, z jakim miał do czynienia Hayden przed śmiercią - spisał się w tej roli na medal. Dzięki tłumionej złości, fal samotności i gorączkowej potrzeby odkrycia co się tak naprawdę stało, brnął w zagadki, nie poddawał się, koniec końców przeprowadzając nas przez tajemnice nie tylko swoje, ale i reszty bohaterów. Wykreowana przez panią Falkoff rzeczywistość, z jaką mierzyli się zagubieni młodzi ludzie w szkole średniej, była jak najbardziej dobra i na tyle realistyczna, byśmy mogli poczuć się tak, jakbyśmy sami doświadczali tego o czym była mowa w książce. To nad czym ubolewam, to fakt, że mimo wszystko, po przewróceniu ostatniej strony, miałam poczucie niedosytu. Najchętniej przeczytałabym osobną książkę, opowiadającą tylko o Haydenie, bo autorka sprawiła, że poczułam się tak, jakby był moim przyjacielem i pojawiła się we mnie potrzeba, jeszcze dokładniejszego go poznania. W utworze nie zabrakło także wątku romantycznego, który został nakreślony dość subtelnie, byśmy mogli go przyjąć bez kłótni, a jednak koniec końców pozostawił mnie lekko zmieszaną, tak że nie wiedziałam co o nim sądzę i jak się z nim czuję.
"Playlist for the Dead" to książka-zagadka, książka, którą mogłabym określić mianem pewnego światełka w tunelu. Autorka zbudowała pajęczynę zagadek, pajęczynę, w którą zaplątał się nie tylko Sam, ale i czytelnik. Historia Haydena budzi emocje, budzi zmieszanie, budzi potrzebę zrozumienia, ale przede wszystkim smutek. Zmusza nas do stawienia czoła wątpliwościom, z jakimi mierzy się nastolatek, a także poważniejszym problemom, które ostatecznie mogą mieć przerażające konsekwencjach skutki. Jest to także sposób na pokazanie drogi, jaką musi przebyć ktoś, kto stracił ważną dla siebie osobę. Drogi pełną wątpliwości, żalu, poczucia winy i pytań. Ta z pozoru prosta książka, zabierze was prosto do miejsca, w którym rządzi strata. Jeśli jesteście gotowi, by się z tym zmierzyć - serdecznie zachęcam do lektury.
8/10
Pozdrawiam,
Sherry
Książkę miałam przyjemność poznać dzięki współpracy z księgarnią internetową Dadada. Serdecznie dziękuję!
Dzięki uprzejmości księgarni, mam też dziś dla was kod promocyjny, dzięki któremu będziecie mogli, po przekroczeniu minimalnej wartości zamówienia, wybrać sobie książkę młodzieżową z puli i będzie kosztowała was tylko 3 złote! Regulamin promocji. Miłych zakupów! :)