poniedziałek, 22 października 2018

Kulisy 'ndranghety - Arcangelo Badolati


Wydawnictwo Replika, 2018
296 str.

Profil najgroźniejszej mafii na świecie

Szemrane interesy, zlecane zabójstwa, handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy, wojny gangów to tematy, które dla większości z nas są elementami oglądanych seriali czy filmów, a nie prawdziwego życia. Trudno jest zatem uwierzyć, jak wiele osób faktycznie zaangażowanych jest w działalność mafijną. W swojej książce, Arcangelo Badolati otworzy oczy czytelników na istnienie kalabryjskiej 'ndranghety.

Jeśli myśląc o działalności mafijnej macie w głowie romantyczny obraz niczym urwany z filmów gangsterskich, czym prędzej pragnę naprostować, iż rzeczywistość jest znacznie brutalniejsza, a ludzie obdarci ze skrupułów. Pozycja Badolatiego uświadamia, jak skorumpowane potrafią być władze, jak sprytni potrafią być przestępcy i jak krwawo kończą się spotkania z jednymi lub drugimi. Poczytać możemy nie tylko o braku honoru, silnym poczuciu zemsty czy układach pomiędzy potężnymi rodzinami w Kalambrii, ale również powiązaniach 'ndranghety z działalnością przestępczą poza granicami Włoch, czy ofiarach mafii.

Książka, jako że należy do literatury faktu, nie należy od najlżejszych, głównie przez masę nieznajomych nazwisk, dat, nazw miejsc i użycie slangu, jednak zdecydowanie potrafi otworzyć oczy i uświadomić na jak paskudnym świecie żyjemy. Bardzo interesujący jest materiał poświęcony udziałowi kobiet w działalności 'ndranghety. To tu wspomniane zostają między innymi dwie Polki, które przez długi czas stanowiły część kalabryjskiej mafii.

Przede wszystkim jednak, fakty, których można dowiedzieć się dzięki książce, przerażają. Akty zemsty, masa ofiar, zabijanie dzieci, czy kobiet związanych w jakikolwiek sposób z mafią, powiązania z grupami terrorystycznymi, handel narkotykami, krwawe wojny. Trudno uwierzyć, że to wszystko jest częścią rzeczywistości XXI wieku, w którym żyjemy.

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką, lub przepadacie za literaturą faktu, Kulisy 'ndranghety z pewnością powinny przykuć waszą uwagę.

Pozdrawiam,
Sherry


Za udostępnienie pozycji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz