wtorek, 23 stycznia 2018

Fashion Victim - Corrie Jackson


Breaking Dead
Sophie Kent, tom 1
Wydawnictwo W.A.B., 2018
384 str.

Piękna zbrodnia

Dziennikarka, Sophie Kent, nie mogła przypuszczać, że znajomość z młodą, aspirującą modelką będzie tak krótka, a jednocześnie tak znacząca. Kiedy ciało dziewczyny zostaje odnalezione w hotelu, Sophie bierze śledztwo w swoje ręce i wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw i pięknych kłamstw skrytych za pustymi obietnicami i sztucznymi uśmiechami.

źr.
Corrie Jackson wdziera się na rynek literacki w wielkim stylu, wraz ze swoją debiutancką powieścią obsadzoną w światku mody, popkultury i skandali. Pod przewodnictwem zaciętej, zdeterminowanej, walecznej, przebojowej dziennikarki Sophie, cierpiącej z powodu tragicznych wypadków z przeszłości, które wciąż dają jej o sobie znać, czytelnik obserwuje szaleństwo towarzyszące sławie, a to wszystko doprawione szczyptą dramatu związanego ze śmiercią jednej z modelek. Główna bohaterka nie tylko przykuwa uwagę i wzbudza sympatię, ale też wyjątkowo łatwo się z nią utożsamić. Pod powierzchnią nieustępliwej , ambitnej dziennikarki nie dającej sobie w kaszę dmuchać i nie przyjmującej odmowy, skrywa się nieco poraniona dusza, która jednak wie jak odłożyć wszystko na bok, kiedy praca wzywa, a pozycja w redakcji gazety jest zagrożona.

Fashion Victim kojarzone jest z Wołaniem kukułki i trudno się dziwić. Autorka bazuje na podobnych schematach, a pierwsze skrzypce oddaje inteligentnej, zaradnej bohaterce, która wie co począć z nabytą wiedzą, działa szybko i świetnie orientuje się we wszystkim co się dzieje. To jednak co różni debiut pani Jackson od wyżej wspomnianej powieści Galbraitha to styl jakim jest napisana książka. O ile w przypadku serii o Cormoranie Strike'u dostajemy dość zagmatwaną, pełną szczegółów i opisów historię, w którą często trudno jest się wbić, o tyle Fashion Victim przykuwa uwagę praktycznie od pierwszych stron i nie pozwala czytelnikowi się oderwać od lektury aż do ostatnich.

Tempo akcji jest niesamowite, fabuła mimo że nieodkrywcza - wciągająca i zapewniająca rozrywkę tak satysfakcjonującą, że bez wyrzutów sumienia, można dla niej zerwać nockę. Ponadto, czytelnik nie ma szansy się nudzić, dynamika powieści wymaga jego ciągłej uwagi, a nagłe zwroty i zatrważające szczegóły jeszcze bardziej cieszą. Sama kryminalna sprawa i śledztwo obleczone jest w interesujące tło. Jakby tego było mało, jako że autorka pracowała jako dziennikarka, zna się na fachu dzięki czemu praca Sophie i szczegóły z nią związane wydawały się realne.

Debiut Corrie Jackson, a równocześnie pierwszy tom serii opowiadający o Sophie Kent porównałabym do szalejącego nurtu rzeki. Akcja porywa i nie daje odpocząć, czytelnik zatraca się w kolejnych zdaniach i zostaje porażony przez masakryczne szczegóły śledztwa, a także naturalny czar pióra autorki, która - mam wrażenie - dopiero się rozgrzewa i jeszcze nie raz w przyszłości zaskoczy.

Nie obiecuję, że Fashion Victim okaże się dla was arcydziełem i thrillerem numer jeden - to co mogę jednak powiedzieć to, że na pewno przykuje waszą uwagę i zagwarantuje zakręconą, emocjonalną, intensywną literacką przygodę i pozostawi pełnymi podziwu dla autorki. Osobiście, polecam.

8/10
Pozdrawiam,
Sherry


Fashion Victim | The Perfect Victim


Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Grupy FOKSAL. Serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz