poniedziałek, 21 lutego 2022

Serial: Supernatural - sezon 1

źr

Nie z tego świata
Sezony: 15
Rok produkcji: 2005-2020
Gatunek: Dramat, Horror, Fantasy

The family business

Musieliście słyszeć o Supernatural przynajmniej raz w życiu, nawet jeśli nigdy nie obejrzeliście ani jednego odcinka. Trwający 15 sezonów serial, opowiadający o dwójce braci polujących na demony i inne mityczne stworzenia i istoty, stał się swego rodzaju ikoną produkcji łączących horror z fantasy, już nie wspominając o tym, że na stałe wpisał się na listę tytułów, które sporo znaczą dla mnie osobiście. Jako, że moja przygoda z Supernatural zaczęła się lata, lata temu, dzięki czemu miałam okazję niejako dorastać z tym serialem, przyszła w końcu pora na to, bym podzieliła się z wami moimi opiniami o poszczególnych sezonach. Dziś przyjrzymy się samym początkom przygody... Kiedy legenda Winchesterów dopiero zaczęła się rodzić.

źr

Szczerze: cały pierwszy sezon Supernatural jest fenomenalny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jak ewoluują kolejne sezony - powrót do początków był jak powiew świeżego powietrza. Wszystko wydawało się takie... mało skomplikowane. Bracia, mimo dorastania z ojcem pogromcą demonów, zdają się dopiero stawiać pierwsze kroki w karierze zabijania nadprzyrodzonych istot, co zdecydowanie pomaga widzom rozeznać się w sytuacji. 

Jedną z rzeczy, które uwielbiam, to jak pierwszy sezon zapoznał nas z braćmi. Wiemy, że ich więź jest nieidealna, wiemy że są swoimi przeciwieństwami, ale również wiemy, że są najsilniejsi we dwójkę, przez co towarzyszenie im w ich eskapadach zdaje się tak ekscytujące i odświeżające. 

Poza tym, ilość intrygujących stworzeń i istot na jakie polują bracia, jest niewiarygodna. Jako że twórcy od początku nie ograniczali się do jednej kultury czy kręgu wierzeń, mamy tutaj miks legend i mitów i potworów tak fascynujących, że czuć niemal jakby każdy odcinek był nową niespodzianką. Nigdy nie możemy być pewni z czym zmierzą się Dean i Sam następnym razem.  

źr
źr

Pomimo, że każdy epizod jest swego rodzaju nową przygodą, ponieważ bracia podróżują do nowych miejsc, w poszukiwaniu kolejnych przeciwników do pokonania, cały sezon łączy główna linia fabularna skupiająca się na ich zaginionym ojcu, którego to synowie desperacko próbują odnaleźć. Twórcy nie dają nam zapomnieć, że pomimo z pozoru niepowiązanych ze sobą odcinków, sezon jest jak najbardziej przemyślany i rozpisany w taki sposób, byśmy nie stracili z oczu prawdziwego celu podróży braci. 

Z perspektywy osoby będącej zaznajomionej z kolejnymi sezonami, uważam, że pierwszy sezon to istna kopalnia złota, jeśli chodzi o fantastyczne odcinki. Mnóstwo tu mrocznego klimatu, momentów, które śmiało można podpiąć do kategorii "horror", a także napięcia, czy to pomiędzy braćmi, czy to ze względu na chwilami dramatyczne skutki działań jednego lub drugiego Winchestera. Pierwszy sezon to czarująca prostota, jeszcze zanim twórcy dali się ponieść fantazji, więc powrót do korzeni okazał się cudownym doświadczeniem. Miałam okazję przypomnieć sobie, czemu tak łatwo przepadłam na punkcie tego serialu. 

Supernatural jest jak czarna dziura. Każdy odcinek jest fascynujący, a że nowych potworów nie brakuje, nie możemy się nudzić. Z Deanem i Samem nie wpadniecie w rutynę, a twórcy zadbają by chwilami bardzo mroczny klimat był przełamywany humorem, a także opowieścią, w której wielką rolę gra element rodziny. Dyrektorzy od początku kładli duży nacisk na rozwijanie więzi między braćmi, a to dało nam poczucie, że ich relacja jest bardzo naturalna i realistyczna. Nieperfekcyjna. Taka jaka powinna być, biorąc pod uwagę jak bardzo się od siebie różnią. 

źr
źr

Cenię każdą minutę, którą spędziłam ponownie oglądając pierwszy sezon Supernatural, który przypomniał mi jak wielką miłością darzę tę produkcję, a zwłaszcza fenomenalne początki. Synowie szukający ojca, bracia pragnący odpowiedzi, kiedy wszystko wciąż było owiane mgłą tajemnicy, a my nie mogliśmy być przygotowani na istną burzę, którą przygotowali dla nas twórcy w późniejszych sezonach. 

Serdecznie polecam obejrzeć ten serial. Owszem, nie wszystkie sezony będą miały równie pozytywne opinie, jak pierwszy, ale mimo wszystko, uważam, że historia Deana i Sama jest warta poznania. Począwszy od świetnie wykreowanych bohaterów, przez genialne wątki potworów i wplecenia mitów i wierzeń w linię fabularną, na rozwijaniu głębokich więzi między postaciami skończywszy, Supernatural gwarantuje nie tylko tonę rozrywki, ale również mnóstwo emocji, bo nie da się nie zżyć z braćmi Winchester, gdy już ich trochę poznacie. 

Pozdrawiam,
Sherry


sezon 1


źr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz