niedziela, 19 września 2021

Serial: The Knick - sezon 1

źr

Sezony: 2
Serial anulowany
Lata produkcji: 2014-2015
Gatunek: Dramat

In the blackest darkness even a dim light is better than no light at all.

Początek XX wieku. W szpitalu Knickerbocker, lepiej znanym jako "Knick", łączą się losy gromady barwnych bohaterów. Wśród nich, gwiazdą jest nieco arogancki, lecz pełen geniuszu Dr John Thackery, dokonujący odkryć w zakresie chirurgii, pomimo osobistych problemów, jak uzależnienie od kokainy. Otoczony zespołem, w którym dojdzie do zamieszania, po przybyciu Algernona Edwardsa, a także pozostałym personelem szpitala, Thackery będzie próbował wprowadzić do użycia swoje kolejne, pionierskie zabiegi. 

źr
źr

  • Pisząc o tym serialu, już od początku warto wspomnieć o niesamowitej grze aktorskiej. Nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o absolutnie fenomenalnym Clivie Owenie (grającym Thackery'ego), ale także o pozostałych, którzy mnie kupili od samego początku. Mimika, akcenty, dbałość o detale. Nieprawdopodobne. 
  • Kreacja postaci to kolejny mocny punkt. Ponieważ The Knick, jak wiele epokowych seriali, daje widzowi okazję do śledzenia losu wielu bohaterów, tak ważne było stworzenie barwnych osobników, których losy obserwowałoby się z rosnącym zaciekawieniem. Twórcom The Knick się udało. 
  • Czaruje gwiazda serialu - "Thack", z niesamowitą charyzmą i aurą geniuszu, oraz towarzyszącemu mu szaleństwa, czaruje jego młody zespół, z młodziutką, zaradną, nową pielęgniarką Lucy Elkins, na czele. Czaruje uparta, zdeterminowana córka jednego ze sponsorów szpitala - Cornelia, uwielbiająca stawiać na swoim. Czaruje walczący o swoje miejsce i należny szacunek doktor Edwards. Czaruje kierowca ambulansu: wulgarny, ale ze swoją głębią Tom Clearly. Czaruje wyszczekana siostra Harriet, czy nawet irytująca, kłamliwa żmija jakim jest Herman Barrow - zarządca szpitala. 
  • Coś co uwielbiam w całej tej gromadzie postaci, to że wraz z postępującym sezonem i mijającymi odcinkami, widz ma szansę zobaczyć wiele oblicz tych ludzi. Uczymy się o ich życiu rodzinnym, o sytuacjach panujących w domach, o grzeszkach, ale również ukrytych pragnieniach i obawach. Przy tym wszystkim wydają się po prostu ludzcy. Bohaterowie The Knick są pełni wad i zalet i chyba dlatego tak łatwo się z nimi zżyć. 
  • Jako, że głównymi bohaterami jest personel szpitala, możecie przygotować się na mnóstwo BARDZO szczegółowych scen związanych z chirurgią. Rozcinanie ciała, krew (mnóstwo krwi), widok narządów wewnętrznych i tak dalej. Jeśli więc jesteście wyczuleni na punkcie tego typu obrazów (nawet ja czasami musiałam odwracać wzrok od ekranu), uprzedzam, by nie spodziewać się "ładnego i delikatnego" serialu. 

źr
źr

  • Miejscem akcji w dużej mierze może być szpital, ale nie powiedziałabym, że The Knick jest serialem stricte medycznym. To produkcja o problemach społecznych, z jakimi mierzyła się Ameryka początku XX wieku. Porusza problem wysokiej śmiertelności w szpitalach, braku higieny, niesprawiedliwości, rasizmu, ksenofobii. Bohaterowie mierzą się z wieloma problemami. Obsesje, wyniszczająca zazdrość, rywalizacja, zauroczenia, miłość, zatargi, dramaty, rodzina, kwestionowanie religii, wiary czy moralności. 
  • Podkład muzyczny w The Knick to kolejne cudo. Zmysł słuchu widza zdecydowanie zostanie zaspokojony, z pasującą do scen, odpowiednią, klimatyczną muzyką, dzięki której poszczególne momenty wydadzą się jeszcze bardziej intensywne i przeszywające.
  • Scenografia i aranżacja wnętrz zasługują na oklaski. To naświetlenie poszczególnych scen! Kolory! Filtry! Oglądanie tego serialu to uczta dla oka, jeśli przykładacie wagę do detali w tle i pracy kamery. 
  • Klimat serialu to coś co w nim pokochałam. Jest tu mnóstwo dramy, ale ponieważ wszystko wydaje się takie... ludzkie, zostajemy pochłonięci wydarzeniami, pomimo że akcja nie jest jakaś szalona. Szczerze mówiąc, tempo akcji nie ma tu większego znaczenia, ponieważ to na życiu, osobistych problemach, geniuszu, szaleństwach, miłości i pragnieniach ten serial się skupia. 
  • Inna interesująca rzecz, to fakt, że twórcy oparli postać głównego bohatera na istniejącym lekarzu, który również był uzależniony od kokainy. Nie zliczę momentów kiedy po skończeniu odcinka, wyszukiwałam informacje ile z tego co obejrzałam jest prawdą. Czy tak faktycznie kiedyś leczono pewne schorzenia? Czy tak wyglądała sytuacja? Serial zdecydowanie inspiruje do poszukiwania informacji o chirurgii, a także ogólnej sytuacji społecznej Ameryki XX wieku. 

źr
źr

Jeśli lubicie nieśpieszne, ale za to genialnie wykonane seriale z niesamowitą grą aktorską, do oglądnięcia The Knick mogę tylko zachęcić. Sezon 1 daje okazję do poznania mnóstwa barwnych bohaterów. Obserwujemy jak popełniają oni błędy, które następnie niosą ogromne konsekwencje. Przy tym wszystkim, oczywiście w tle ważną rolę odgrywa chirurgia, kwestia chorób, infekcji, schorzeń i tak dalej. Całość jest naprawdę solidnie wykonana. Osobiście z wszystkich dziesięciu pierwszej serii jestem bardzo zadowolona. 

Pozdrawiam,
Sherry


źr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz