środa, 17 marca 2021

Projekt prawda - Dante Medema


The Truth Project
Wydawnictwo Media Rodzina, 31.03.2021
350 str.

"Tajemnice.
Są tak intymne jak chodzenie za rękę."

Debiutowe dzieło Dante Medemy to napisana w formie wierszy, e-maili i wiadomości tekstowych, historia o nastoletniej Cordelii, której życie zmienia się po przeprowadzeniu testu DNA. Osadzona w miasteczku na Alasce opowieść, przeprowadzi czytelnika przez zbliżającą się w kierunku bohaterki burzę i wszystkie - dobre i złe - konsekwencje odkrycia tajemnic.

Nie jestem osobą, która szczególnie dobrze radzi sobie z poezją. Szczerze mówiąc, rzadko kiedy wiersze w czasach szkolnych, były w stanie do mnie przemówić czy wzbudzić jakieś większe emocje, w związku z czym - oprócz pewnych wyjątków - pozostałam dość sceptycznie nastawiona do tego gatunku literackiego. A jednak powieść Dante Medemy, w większości napisana w formie wiersza, okazała się bardzo miłą niespodzianką. Dlaczego? 

Przede wszystkim, trzeba pochwalić jak wiele informacji i treści autorce udało się zawrzeć w wierszach Cordelii, opowiadającej nam przez nie, swoją historię. Pomimo, że teksty są niezbyt długie, mamy okazję dzięki nim poznać całą rodzinę bohaterki, a także jej znajomych, jak roztrzepaną przyjaciółkę Sanę, czy tajemniczego Kodiaka. Dante Medema udowodniła, że nie potrzeba długiej formy pisanej, by dać czytelnikowi okazję do zgłębienia losów poszczególnych postaci. Wiersze, e-maile i wiadomości w zupełności wystarczają, byśmy dowiedzieli się jak wygląda ich sytuacja oraz jakie łączą ich relacje. 

Myślę, że wyjątkowość tej książki wynika również z faktu, że wiersze są na swój piękny sposób dosadne. Autorka nie stara się na sztuczną subtelność i o ile część z tekstów jest naprawdę melancholijna i emocjonalna, na tyle reszta w surowy, gorzki sposób chwyta codzienność Cordelii. Na własnej skórze czujemy wiszące w powietrzu napięcie, ciężar niewypowiedzianych słów, czy rosnącą w głównej bohaterce wściekłość. Całe to tsunami emocjonalne jest dla czytelnika jasne jak dzień, a dzięki temu, że Cordelia stale dochodzi do nowych wniosków, jesteśmy świadkami jej ewolucji i stopniowego dojrzewania również w kwestii uczuć. 

Uwielbiam to jak namacalne stały się emocje na kartkach tej książki. Od samego początku stajemy się częścią historii, zdając sobie sprawę z zagubienia Cordelii i tego jak nie na miejscu czuje się w otoczeniu bliskich. Lektura upływa szybko, dzięki takiej, a nie innej formy treści, jednak z myśli nie znika tak łatwo. Warto pochwalić tu to jak naturalne wydawały się wiersze, jak trafnie oddawały one stany emocjonalne narratorki, i jak perfekcyjnie całość dopełniały e-maile i wiadomości. Czytelnik nie ma szansy się zgubić gdzieś po drodze, a doświadczanie wraz z Cordelią miłości, przywiązania, zauroczenia, ale również poczucia wyobcowania, jest naprawdę cudowne i warte każdej sekundy poświęconej książce. 

Projekt prawda to nietypowa, w najlepszym znaczeniu tego słowa, powieść młodzieżowa, która jednak ma szansę zachwycić czytelników w każdym wieku. Liryczna, nastrojowa, melancholijna, pełna emocji skrytych w każdym zdaniu, skupia się na samopoznaniu i samorealizacji, będącymi tak ważną częścią dorastania. Mówi o tym co (i kto) czyni człowieka tym kim jest oraz pokazuje istotę roli rodziców w procesie dojrzewania i poszukiwania własnego "ja" przez dziecko. Piękna, pokazująca różne formy miłości, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Nie tylko dla fanów poezji!

Premiera: 31 marca!
Wyczekujcie. Warto.

Pozdrawiam,
Sherry


Za możliwość poznania powieści przedpremierowo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz